Orda Bir Hukuk Fakültesi Var Uzakta

Orda Bir Hukuk Fakültesi Var Uzakta

Hukuk Fakülteleri mezunları dünya ülkelerinin hepsinde değer görürler çünkü avukatlık, hâkimlik, savcılık gibi meslekler tüm dünyada saygın meslekler grubundadır. Bu yazımızda Karadeniz’in en büyük ili Samsun’da(pardon bu ilin Çarşamba ilçesinde) bulunan Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesine değineceğiz.

2010-2011 öğretim döneminde ilk öğrencilerini alan Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi Samsun Merkez Kurupelit kampüsünde şimdiki İktisat Fakültesinin binasında eğitime kapılarını açtı. Şimdi ki dedik çünkü Kurupelit Kampüsünde ki iktisat fakültesi olarak eğitim veren bina Hukuk Fakültesi olarak yapılmıştı. Bir sene sonra, hala hangi saiklerle alındığı belli olmayan bir kararla Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi Samsun’un Çarşamba ilçesine taşındı. Bu yazımızda amacımız Çarşamba ilçesini kötülemek değildir çünkü Çarşamba ilçesi doğal güzellikleriyle Karadeniz’in en büyük ve en güzel ilçelerindendir. Fakat unutulmamalıdır ki bir hukuk fakültesinin ilçede eğitim vermesi de son derece yanlıştır. Hukuk fakülteleri bağlı oldukları üniversitelerin saygınlık ve reklam fakülteleridir. Düşünün ki hukuk fakültesinde eğitim alan öğrenciler o ilin; barosundan, bölge adliye mahkemesinden, hukuksal imkânlarından yoksun olarak eğitim almaya çalışmaktadırlar. Hukuk öğrencilerinin bu sosyal olanaklarının ellerinden alınışı, en azından bu imkânlara ulaşamamalarının yarattığı sıkıntı tartışmasızdır.  

 

Maalesef ders verecek öğretim üyesi sıkıntısı çeken bu hukuk fakültesine alanında yetişmiş birçok hocada kadrolu olarak çalışmaya gelmemektedir. Yine birçok öğretim üyesi fakültenin ilçede değil de il merkezinde olması durumunda gelebileceklerini belirtmektedirler. Hali hazırda bu fakültede ders veren birçok öğretim üyesi de yönetimin rica/minnet ve özverisiyle; İstanbul, Ankara, Kayseri, Diyarbakır vb. gibi illerimizde bulunan Hukuk Fakültelerinden günübirlik olarak gelip eğitim vermektedirler. Bu durumun da zorlukları açıktır. Maalesef ders programı da hocaların Samsun dışındaki illerden gelmesi nedeniyle her gün değişmektedir. Öğrenciler ders programı takibi yapmakta, ertesi günün ders programını dahi bilememektedirler.

 

Hukuk camiasında ortak görüş Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi öğrencilerine yazık edildiğidir ve yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı fakültenin Türkiye’de hak ettiği yere gelemediği ve hak ettiği değeri göremediği belirtilmektedir. Evet, bu fakülte Samsun Merkez’de eğitime devam edebilseydi bugün hukuk fakülteleri sıralamasında ülkemizde ilk 10(on) hukuk fakültesi içinde yer alacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu kadar olumsuzluğa rağmen Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi mezunları, YÖK’ün hazırladığı “Adalet Bakanlığı Adli Yargı Sınavı Başarıları” isimli listede Hukuk Fakülteleri arasında 10.(onuncu) sırada yer alarak bir başarıya imza atmıştır. Düşünün ki bu fakülte mezunlarının hâkimlik, savcılık sınavında en büyük rakipleri içinde yer alan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi gibi fakültelerde tek ders sınavı 3(üç) ders uygulanırken Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesinde 1(bir) ders olarak uygulanmaktadır. Bu durumun yarattığı haksız yarış ve rekabete rağmen mezunlarının Türkiye’de ilk 10(on) dereceye girmeleri gerçekten çok büyük bir başarıdır.

 

Temennimiz Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi ve öğrencilerine dolayısıyla geleceğin hukukçularına yazık edilmemesidir…

 Hızır Bismişah 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.