Amirin Disiplin Cezasını Silmeyebileceği Haller

Amirin Disiplin Cezasını Silmeyebileceği Haller

Memurun; tarafına verilmiş olan cezaların "özlük dosyasından" silinmesi için öngörülen sürelerde başka bir ceza alması durumunda neler olabileceği hakkında açıklama haberimizde mevcuttur.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Disiplin Cezalarının Bir Süre Sonra Özlük Dosyasından Silinmesi" başlıklı 133. maddesi

"Disiplin Cezalarının Bir Süre Sonra Özlük Dosyasından Silinmesi

Madde 133 - Disiplin cezaları memurun "özlük dosyasına" işlenir. Devlet memurluğundan çıkarma cezasından başka bir disiplin cezasına çarptırılmış olan memur uyarma ve kınama cezalarının uygulanmasından 5 sene, diğer cezaların uygulanmasından 10 sene sonra atamaya yetkili amire başvurarak, verilmiş olan cezalarının "özlük dosyasından" silinmesini isteyebilir.

Memurun, yukarıda yazılan süreler içerisindeki davranışları, bu isteğini haklı kılacak nitelikte görülürse, isteğinin yerine getirilmesine karar verilerek bu karar "özlük dosyasına" işlenir.

Kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının "özlük dosyasından çıkarılmasına" disiplin kurulunun mütalaası alındıktan sonra yukarıdaki fıkra hükmü uygulanır."

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü'nün 97202150/E.-903.08.02/1971364 sayılı 29 Ocak 2019 tarihli Görüş Talebi konulu resmi yazısı ve Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 29.01.2019 tarih 1971364 sayılı görüş yazısında; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Disiplin Cezalarının Bir Süre Sonra Özlük Dosyasından Silinmesi" 133. maddesinin 2. paragrafı konu ile ilgilidir. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.