Uzman ve Başöğretmenlik başvuruları için yarın son gün! Süre uzatılacak mı?

Uzman ve Başöğretmenlik başvuruları için yarın son gün! Süre uzatılacak mı?

Uzman ve Başöğretmenlik başvuruları için yarın son gün! Süre uzatılacak mı?

Uzman ve Başöğretmenlik başvuruları yarın sona eriyor. Süre uzatılacak mı? Eğitimler ne zaman başlayacak?

Öğretmenlik Meslek Kanunuyla birlikte kariyer basamakları Milli Eğitim Bakanlığında tanımlandı. Buna göre 10 yılını dolduran öğretmenler uzman öğretmen, 10 yıl uzman öğretmenlik yapanlar ise Başöğretmen unvanı alabileceği açıklanmıştı. Daha önce Milli Eğitim Eski Bakanı Mahmut Özer, Uzman öğretmenlik süresinin 5 yıla düşürüleceğini açıklamıştı. Bakanlıktan alınan bilgilere göre yasal düzenleme gerektiren bu vaadin bu sene için yetiştirilemeyeceği söyleniyor.

Yüksek Lisans yapanlar uzmanlık sınavından, Doktora yapanlar ise Başöğretmenlik sınavından muaf oluyorlar.

Uzman öğretmenlik kılavuzu geçtiğimiz günlerde yayınlanmıştı. Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı'na katılmak isteyen adaylar başvurularını 30 Mayıs- 9 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirecek. Buna göre yarın son gün. 10 yılını dolduran öğretmenler başvuru yapabilecekler.

Eğitimler ne zaman?

Uzman öğretmenlik başvurularından sonra eğitimler başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı takvime göre uzmanlık eğitimleri ise şu şekilde takvime yerleştirildi:

"Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında İlerlemeye İlişkin Duyuru" eki takvimine göre, uzman öğretmenlik eğitimleri 17 Temmuz-08 Eylül 2023 tarihleri arasında, başöğretmenlik eğitimleri ise 17 Temmuz-18 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

6 Yorum