Ramazan Ayı Nefsi Terbiye Ayıdır

Ramazan Ayı Nefsi Terbiye Ayıdır

Kamuajans.com – Diyanet Hak ve Adalet Sen Genel Başkanı İbrahim KAYA, 23 Nisan gecesini 24 Nisan’a bağlayan gece başlayan mübarek Ramazan ayı nedeniyle basın açıklaması yaparak İslam âleminin mübarek Ramazan ayını kutladı.

 11 ayın sultanı olan mübarek Ramazan ayının nefsin terbiye edilerek günahlardan arınma ve sevaba nail olabilmek için fırsat ayı olduğunu belirten KAYA, bu ay içinde oruç tutularak, bol ibadet ve güzel davranışlarla Allah’ın rızasına uygun kul olabilmenin önemine işaret ederek şöyle dedi:

“Ramazan ayı, Müslümanlara farz kılınan oruç ibadeti ile birlikte güzel davranışların ve iyiliğin hatırlandığı bir aydır. Tövbe edilerek, imanlı bir şekilde güzel amellerde bulunarak, güzel söz, iyi davranışlar, barışmak, bağışlamak ve sadaka vermek ile izzet ve ikram ile geçen mübarek bir ay ve şüphesiz Müslümanların cennet arayışında bulundukları, nefislerini haramdan ve kötülüklerden koruyarak Kur’an ahlakını yaşamaya çalıştıkları faziletli bir aydır. Gelirken faziletini ve bereketini getiren mübarek Ramazan ayının feyzi ile kalbimizi doldurmak, tüm fenalıklardan arınarak iyiliğe ve doğruluğa yönelmek bu ayın özelliklerindendir. Cenabı Allah Tevbe Suresi 119. Ayetinde “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve doğrularla beraber olun” buyurmuştur. Peygamber Efendimiz de, “Hiç kimse el emeği ile kazandığından daha hayırlı bir lokma yememiştir.” demiştir. Ramazan ayı da doğru insanlarla ve helal kazancımızla geçirilmesi gereken bir aydır. Bu ay içinde iyilik ve doğruluk üzerine yapılan ameller cennetle buluşacak.

Cenabı Allah, Kur’an-ı Kerim’de Müslümanların nasıl davranması gerektiğini açık ve net olarak açıklayarak tavsiyelerde bulunmuştur. Yüce Allah, Mâide Suresi 93. Ayette şöyle buyuruyor: “İman edip salih ameller işleyenlere; Allah’a karşı gelmekten sakındıkları, iman ettikleri ve salih amel işledikleri, sonra Allah’a karşı gelmekten sakındıkları ve iman ettikleri, sonra yine Allah’a karşı gelmekten sakındıkları ve iyilik ettikleri takdirde, daha önce tatmış olduklarından dolayı bir günah yoktur. Allah, iyilik edenleri sever.”

Ramazan ayı mübarek ve sevabı bol olan bir aydır. Ancak Cenabı Allah sadece bu ayda iyilik yapın, güzel davranışlarda bulunun demiyor. Ramazan ayı yaklaşırken bürokratların, siyasilerin, STK’ların Ramazan ayıyla ilgili mesajlarının aynı içeriği taşımaları samimiyete gölge düşürüyor! Çünkü iyilik, güzel davranışlar, fakire, kimsesize, yardıma muhtaçlara el uzatmak sadece bu ayda hatırlanıyor. Allah’ın böyle bir tavsiyesi yoktur. Cenabı Allah her saniye iyilik yapın diye emrediyor. Allah Celle ve Celalüh’ün Müslümanlara tavsiyeleri ve emirlerine uyulsa aç kalmaz, fakirlik ortadan kalkar, borçlular sevinir, hastalar kurtulur. Dolayısıyla Kur’an ahlakını yaşamamız gerekiyor. Bu, Allah’ın Müslümanlara emridir. Kur’an ahlakı, Ramazan ayının diğer 11 ayda da hayata geçirilmesi demektir. Peki, kimdir Kur’an ahlakını yaşayanlar? Cenabı Allah Tevbe Suresi 112. Ayette şöyle buyuruyor: “Bunlar, tövbe edenler, ibâdet edenler, hamdedenler, oruç tutanlar, rükû’ ve secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah’ın koyduğu sınırları hakkıyla koruyanlardır. Mü’minleri müjdele.”

Mübarek Ramazan ayı nedeniyle Cenabı Allah’ın tüm Müslümanları Kur’an ahlakıyla yaşayan kullarından eylemesi temennisiyle mübarek Ramazan ayınızı tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını Allah’tan diliyorum.”

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.