Koronavirüs Ölümlerinde Otopsilerde Alınacak Önlemler

Koronavirüs Ölümlerinde Otopsilerde Alınacak Önlemler

Koronavirüs Ölümlerinde Otopsilerde Alınacak Önlemler, Sağlık Bakanlığı'nın Koronavirüs için oluşturulan https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/ sitesinde yayınlandı.

Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı enfeksiyon kontrol önlemleri kapsamında, Kovid-19 hastalığının seyri ve bilimsel gelişmeleri takiben, otopsilerde alınması gereken tedbirler de güncellendi.

1. Kesin/olası COVID-19 ölümlerinde mümkün olduğunca ölü muayenesi ile karar verilmeye çalışılması, otopsi yapılmaması önerilir.

2. Kesin/olası COVID-19 nedeniyle ölenlerin akciğer ve diğer organlarında virüs bulunabilir. Otopside yoğun aerosol oluşturan işlemler yapılması nedeniyle kesin/olası COVID-19 otopsileri mümkünse negatif basınçlı salonlarda, mümkün değilse iyi havalanan bir odada gerekli koruma önlemleri alınarak yapılmalıdır.

3. Otopside mümkün olan en az sayıda kişi görev almalıdır.

4. Otopsiyi yapan kişinin kişisel koruyucu ekipman (KKE) (su geçirmez önlük, N95/FFP2 maske, gözlük /yüz siperliği, çift eldiven) kullanması gereklidir.

5. Ceset torbasının dışı çamaşır suyu (sodyum hipoklorid) (1:10 normal sulandırmada) [Çamaşır suyu hazırlama oranları (%10’luk): 1/10’luk çamaşır suyu hazırlanışı:1 ölçü çamaşır suyu +9 ölçü su (5000-6000 ppm klor açığa çıkarır) ile dezenfekte edilmelidir.

6. Otopsi sırasında kullanılan malzemeler otopsiden hemen sonra mutlaka temizlenmeli ve steril edilmelidir.

7. Otopsinin yapıldığı çevresel yüzeyler önce su ve deterjanla temizlenmelidir. Temizlik sonrası en az 1/10 oranında sulandırılmış çamaşır suyuyla ya da %70 alkol yüzeyde en az 1 dakika tutularak dezenfekte edilmelidir. Hastanelerde kullanılan yüzey dezenfektanları ya da klor tablet ürün talimatlarına uygun olarak kullanılabilir.

8. Personel, dezenfeksiyon solüsyonlarını hazırlarken ve kullanırken solunum ve göz koruması dahil uygun KKE kullanmalıdır.

9. Otopside ortaya çıkan atıklar tıbbi atık yönetmeliğine uygun bertaraf edilmelidir.  

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.