Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Koronavirüs Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Koronavirüs Açıklamaları

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 3 Nisan 2020 tarihinde saat 14.40'ta toplandı.

Sağlık bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrasında "Yayılımın hızını kesecek iki uygulama üzerinde duruyoruz. Genç nüfusun hareketliliği en zayıf noktamız. Gençlerimizin bizi anlayacağından emin olmak istiyoruz. Bilim Kurulu'muz salgının riskle seyrettiği yerlerde hareketliliği kısıtlayıcı daha sıkı tedbirler alınması yönünde tavsiye kararları aldı. Sayın Cumhurbaşkanımıza detaylarıyla sunduk. Kendi takdirleriyle açıklayacaktır." demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Şuan bu salgına en hazırlıklı ülkeyiz. Bir çok araç gereci kendimiz üretebiliyoruz. Sosyal izalasyonda sorun yaşıyoruz. Bu gece yarısı yeni tedbirler uyguluyoruz.

Bu gece itibariyle 30 büyükşehir ile Zonguldak ilimizi belirli istisnalar dışında araç giriş çıkışına kapatıyoruz. Gıda, temizlik ve zorunlu ihtiyaçlar dışında giriş çıkış yapılamayacak. Büyükşehirlere araç giriş çıkış yasağını 15 gün süreyle uygulayacağız. Ayrıca 20 yaş altına sokak çıkış yasağı getiriyoruz.'' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye koronavirüs salgınıyla mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor. Salgın tehlikesi geçene kadar kurallara uymalıyız.'' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye en başından itibaren elindeki veriler çerçevesinde tüm tedbirleri alarak hastalığın ülkemize girişini geciktirmiştir. Özellikle milletimizden beklentimiz her bireyin kendi karantinasını kendi uygulamasıdır. 30 büyük şehrimizle Zonguldak'ta başlatacağımız araç giriş çıkışı yasağını ilk etapta 15 gün süreyle uygulayacağız. Bu gece itibarıyla 30 büyükşehrimiz ile Zonguldak ilimizi belirli istisnalar haricinde araç giriş çıkışına kapatıyoruz. İkazlara uymayarak aksi yönde davranışlar sergilemekte ısrar edenlere gereken idari ve adli cezalar tereddütsüz şekilde uygulanacaktır. Ülkemizin tamamında 20 yaş altı, 1 Ocak 2000 ve üzeri doğumlular için de sokağa çıkma yasağı getiriyoruz. Yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacak. Kurallara ne kadar iyi riayet edersek salgının seyrini o derece kontrol altına alır, tehdidi ortadan kaldırabiliriz. Milletime güveniyorum, bu içi boş bir söz değil. Attığımız her adımda bu güvenin tezahürlerini görüyoruz. Sokaklar dahil tüm kamuya açık mekanlarda kalabalık oluşturacak şekilde asla bir arada bulunulamayacak. Kampanyanın 3. gününde yaklaşık 304 bin kişi ve kuruluşumuz 1 milyar 61 milyon liralık yardım yaparak kardeşliğimizin gücünü göstermiştir. Ülkemizde hayatı ne zaman normale döndürebileceğimiz 83 milyon olarak bizlerin elindedir." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.