1 Mayıs Birlikte Kazanmanın Bayramı Olmalı

1 Mayıs Birlikte Kazanmanın Bayramı Olmalı

Kamuajans.com - BASK Genel Sekreteri ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ; 1 Mayıs nedeniyle basın açıklaması yaptı.

BASK Genel Sekreteri ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ, ''Dünyada ilk kez 1889’da, ülkemizde resmi olarak 1923’te kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, çalışanların haklarının korunması, geliştirilmesi, demokratik bir ortamın oluşması, siyasi ya da ideolojik baskılardan arınmış çalışma hayatının egemen olması için birlik ve beraberlik içinde kutlanması gereken bir gündür.

Çalışanların iktidarlar karşısında haklarının korunması anlamında en temel yapılardan olan sendikal örgütlenmeler, siyasi kaygılardan uzak olarak yine çalışanların mutlu bir gelecek isteklerine hizmet etmelidir. Emek sömürüsüne, güvencesiz çalışma ortamına, siyaseten bağımlılık duygusuna, adaletsizliklere, adam kayırmalara, makam pazarlıklarına, demokratik ortamın her türlü bozulmasına karşı 1 Mayıs birlikte kazanmanın bayramı olmalıdır.

Emek ve Dayanışma Günü, hakkın ve hakikatin konuşulma günüdür. Emek ve Dayanışma Günü, emek sömürüsünün önüne geçilme günüdür. Emek ve Dayanışma Günü, siyasal iktidarlardan değil emekten ve haktan yana tavır koyabilenlerin günüdür. Emek ve Dayanışma Günü, yarınlarımız için, çocuklarımız için, ülkemiz için verilen mücadelenin kutlu günüdür. Emek ve Dayanışma Günü, adına yakışır şekilde çalışanların sesinin duyurulması için siyasi ve ideolojik kaygılardan uzak dayanışma günüdür. Bu 1 Mayıs’ta pandemi nedeniyle alanlarda olamasak da her evde, her yürekte ve herkesleyiz. Biz de bu amaçla;

İnsanca yaşayabilecek, adil bir ücret politikası için,

Memurlara ikramiye hakkı için,

Mülakatların olmadığı, göreve başlamada ve görevde yükselmelerde ehliyet ve liyakatin esas alınması için,

Sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması ve tüm öğretmenlerin kadrolu olması için,

Sendikal baskının olmadığı bir çalışma hayatı için,

Çalışma güvencesinin teminat altına alındığı bir kanun için,

Tüm paydaşların görüşlerinin alındığı, içerisinde öğretmenlerimizi şiddetten koruyacak maddelerin de olduğu Öğretmenlik Meslek Kanunu için,

Emeklilikte insanca yaşayabilecek bir ücret için,

3600 ek göstergesinin biran önce verilmesini için,

haykırıyoruz. Ve yine diyoruz ki:

İnsanca yaşamak için olan isteklerimiz gerçekleşene kadar var gücümüzle haykırmaya devam edeceğiz.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü hepimize kutlu olsun… 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.