Hava Durumu

Şoför olarak çalışan personel, sınavsız şef yapıldı.

DHMİ'de şoför olarak çalışan personel, sınavsız şef yapıldı. Kayseri Havalimanı Müdürlüğü’nde şoför olarak çalışan personel, görevde yükselme sınavına tabi şef kadrosuna atanabilmek için önce sınav şartı bulunmayan müdür yardımcısı yapıldı. Üç gün sonra da şef kadrosuna kaydırıldı.

Haber Giriş Tarihi: 07.12.2022 11:17
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2022 13:17
https://www.kamuajans.com/
Şoför olarak çalışan personel, sınavsız şef yapıldı.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ndeki (DHMİ) “hülle” atamalara karşı açtığı davalarda, mahkemelerden iptal kararları çıkmaya başladığını duyurdu.

BTS, DHMİ’deki atamaları yargıya taşımıştı. Sendika, üyelerinin açtığı bir davada karar çıktığını bildirdi.

BTS’nin paylaştığı bilgiye göre, Kayseri Havalimanı Müdürlüğü’nde yardımcı hizmetler sınıfında şoför olarak görev yapan personel, önce Malatya Havalimanı Müdürlüğü’ne müdür yardımcısı olarak atandı. Bu personel ile birlikte bazı kişilerin önce sınavsız olarak atanabilecekleri üst kadrolara atandıkları, üç gün sonra da görevde yükselme sınavına tabi kadrolara getirildikleri görüldü. Mahkeme, yönetmelik ile idareye ait görevlerde bulunan memurları üst kadrolara atama, daha önce bulunulan görevler ile bu görevlerle avynı düzeyde olan görevlere veya alt görevlere sınava tabi tutulmadan atama yapma konusunda yetki verildiği ancak bu yetkinin kamu yararı ve hizmet gereklerine uygun olarak kullanılması gerektiğini vurguladı. BTS’nin paylaştığı kararda şöyle denildi: 

“Şoför kadrosunda görev yapan kişinin önce görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına tabi olmayan havalimanı müdür yardımcısı kadrosuna atanması, bu kişinin söz konusu görevi fiilen yürütmeden üç gün sonra alt görev olarak eski görev yerine görevde yükselme sınavına tabi olan şef kadrosuna atandığı, benzer şekilde başka kişiler için de aynı atama işlemlerinin yapıldığı, kurum içerisinde görevde yükselme sınavını bekleyen, bu sınavlara hazırlanan kişilerin olacağı dikkate alındığında, dava konusu işlemde, kamu yararına, hizmet gereklerine ve hukuka uyarlık bulunmamıştır.”

BTS, örgütlü bulundukları kamu kurumlarında pek çok defa “hülle” yoluyla atamalar yapıldığına tanık olduklarına dikkat çekti. Sendika, bu tür ayrımcı ve kayırmacı uygulamaların işbarışını bozduğu gibi kuruma da zarar verdiğine vurgu yaptı. 
Cumhuriyet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.