Hava Durumu

Milyonları ilgilendiren düzenlemede son dönemeç! KYK borçları siliniyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu, KYK kredi borçlarının faizlerinin silinmesiyle ilgili yasa teklifiyle ilgili TBMM'de sunum yapıldı. Detaylar haberimizde

Haber Giriş Tarihi: 14.10.2022 09:54
Haber Güncellenme Tarihi: 14.10.2022 10:54
https://www.kamuajans.com/
Milyonları ilgilendiren düzenlemede son dönemeç! KYK borçları siliniyor!

Sadece öğrencileri değil, öğrencilik zamanında KYK kredisi alan milyonları da ilgilendiren yasa teklifinin TBMM'den geçmesi beklenirken düzenlemeye ilişkin detaylar merak ediliyordu. Öğrencileri aldığı tutara eklenen faiz borcunu ödemekten kurtaracak yasa teklifinin ayrıntıları Meclis'te gündeme geldi. Yasa teklifiyle ilgili sunum yapan AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, "Tüm öğrencilerimize ve ailelerimize sağladığımız bu önemli imkan ile bundan böyle kredi borçları artmayacak ve düzenleme çerçevesinde mevcut borçlar içinde yer alan toplam 27 milyar lira endeks tutarı terkin edilmiş olacaktır" açıklamasında bulundu. Tan ayrıca "Artık öğrenim kredisi alan öğrencilerin borcu, öğrenim kredisi olarak verilen miktar ile sınırlandırılmaktadır. Böylece öğrenci ne kadar kredi aldıysa o kadar borçlanacaktır. Kredi borçları mezun olduktan 2 yıl sonra ödenmeye başlanacak ve eğer öğrenci iş bulamadıysa durumu belgeleyerek erteleme talep edebilecek" dedi.

TOPLANTI TARTIŞMALI BAŞLADI 
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, ekonomiye ilişkin düzenleme içeren 'Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine başlandı.

KYK FAİZİNİN BORÇLARI SİLİNİYOR 
Tartışmaların ardından teklifin ilk imza sahibi AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, sunum yaptı. Tan, AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak iktidara geldikleri günden itibaren vatandaşın ihtiyaçları başta olmak üzere yatırımı, üretimi ve istihdamı önceleyen politikaları her zaman uyguladıklarını belirtti.

"NE KADAR KREDİ ALDIYSA O KADAR BORÇLANACAK" 
Tan, birçok alanda yasal değişiklik önerilerinin bulunduğunu belirterek şöyle konuştu: Bu amaçla hazırladığımız teklifte muhtelif kanun ve kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılmakta ve 4 geçici madde düzenlemesi bulunmaktadır. Tüm öğrencilerimizin merakla beklediği öğrenim kredisi borçlarıyla ilgili düzenleme bu teklifimizde yer alıyor.

Artık öğrenim kredisi alan öğrencilerin borcu, öğrenim kredisi olarak verilen miktar ile sınırlandırılmaktadır. Böylece öğrenci ne kadar kredi aldıysa o kadar borçlanacaktır. Kredi borçları mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeye başlanacak. Eğer öğrenci iş bulamadıysa durumu belgeleyerek erteleme talep edebilecek. Erteleme işlemi en fazla 3 yıl yapılacak. İlk defa yapılan ertelemelerde borçlar yine sabit kalacak. 2'nci ve 3'üncü ertelemede ise yıllık yüzde 10'u aşmayan bir endeksleme yapılacak. Borçlu öğrencilerimizin vatani görevini yaptığı süre içinde ise hiçbir endeks uygulanmayacak. 

MİLYONLARCA KİŞİ YARARLANACAK! 
Ahmet Tan, bu düzenlemeden halen öğrenim kredisi alan 566 bin 226 öğrenci, öğrenim kredisinden borçlu 1 milyon 392 bin 629 kişi, katkı kredisinden borçlu 25 bin 886 kişi ve vergi dairelerine tahkim için intikal ettirilmiş olan alacaklardan borçlu 1 milyon 403 bin 392 kişinin yararlanacağını belirterek, "Tüm öğrencilerimize ve ailelerimize sağladığımız bu önemli imkan ile bundan böyle kredi borçları artmayacak ve düzenleme çerçevesinde mevcut borçlar içinde yer alan toplam 27 milyar lira endeks tutarı terkin edilmiş olacaktır" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.