Hava Durumu

Karma eğitime karşı okullarımızda arka arkaya yaşanan olaylar, sıradan olaylar değildir

Öğretmen Okulları, Öğretmen Liseleri, Eğitimciler Birleşme Ve Dayanışma Derneği karma eğitime karşı yapılan son dönemdeki gelişmeleri değerlendiren bir açıklama yayımladı.

Haber Giriş Tarihi: 06.04.2022 11:25
Haber Güncellenme Tarihi: 06.04.2022 12:25
https://www.kamuajans.com/
Karma eğitime karşı okullarımızda arka arkaya yaşanan olaylar, sıradan olaylar değildir

İşte o açıklama;

ÖĞRETMEN OKULLARI, ÖĞRETMEN LİSELERİ, EĞİTİMCİLER BİRLEŞME VE DAYANIŞMA DERNEĞİ’NDEN

Son günlerde okullarımızda arka arkaya yaşanan olaylar, sıradan olaylar değildir.
Önce bir ortaokul müdürü “tüm sınıflardaki oturma düzeninin kız öğrencilerle kız, erkek öğrencilerle erkek öğrencilerin denk geleceği şekilde” düzenlenmesini resmi yazıyla istedi.. Cumhuriyetin en köklü atılımlarından olan karma eğitimi reddeden zihniyetini, okuluna taşıdı.

Bir lisede Milli Eğitim Bakanlığı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı ile imzaladığı işbirliği protokolleri doğrultusunda,sözde namaz eğitimi vermek amacıyla akıl sağlığından yoksun, ne idüğü belirsiz eski bir manken-oyuncu, konuşmacı olarak öğrencilere zorla dinlettirildi.
Bir başka lisede bir müdür, okulda ramazan ayında uygulanacak kuralları içeren bir resmi yazı yayımladı.Müdür bu yazıda ramazan boyunca “oruç tutamayan” öğretmen, öğrenci ve personelin yiyecek içecek ihtiyaçlarını kantin bölümünde gidermelerini emretti.Bu emrin yerine getirilmesi görevini de, sanki din polisiymişler gibi,nöbetçi öğretmenlere verdi.Okul müdürü böylelikle “oruç tutmayan” değil de “tutamayan” diyerek oruç tutmamanın olağan olmadığını ima etti.

Hiç açılmayan ya da hemen kapatılan soruşturmalar ve cezasızlık politikaları bu tür uygulamaların artarak yaygınlaşacağını gösteriyor.

İstisna bir durum gibi gözükse de okullarımızda başlatılan bu fiili uygulamalar laikliğin olmadığı bir yaşam biçiminin habercisidir.

Anayasal bir kural olan laikliğin temsilcisi olarak görev yapması gereken okul müdürleri, bu tür uygulamalar yapamazlar.Yasalarımıza göre devlet, bireylerin dinsel inançlarında özgür olmalarını güvence altına almak ve bütün inançlara eşit uzaklıkta olmakla yükümlüdür.

Bizler,Mustafa Kemal Atatürk’ün “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” kuşaklar yetiştirme ödevini verdiği öğretmenler olarak bu duruma sessiz kalmayacağımızı bildiriyor, ilgilileri göreve çağırıyoruz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.