Hava Durumu

EYT yasasını bekleyenler hemen halletmeniz gerek! işte o detay

EYT yasası çıkmadan önce vatandaşların da dikkat etmesi gereken önemli konular yer alıyor.

Haber Giriş Tarihi: 29.10.2022 11:00
Haber Güncellenme Tarihi: 29.10.2022 12:00
https://www.kamuajans.com/
EYT yasasını bekleyenler hemen halletmeniz gerek! işte o detay

EYT yaşa takılanların gözü kulağı meclisten çıkacak yasaya çevrildi...

YASAYI BEKLEMEDEN SGK İL MÜDÜRLÜĞÜNE GİDİN

EYT Yasası ile ilgili kritik tarih 8 Eylül 1999 olarak belirtilmişti. Geçtiğimiz günlerde bu tarih aralığı Aralık 1999'a kadar çekildiği ifade edilirken bu tarih öncesi işe giren kişilerin kapsam içerisinde yer alması ve EYT yasası ile birlikte emeklilik hakkı elde etmesi beklenmekte.

Çıkacak yasa ile emekli olacak kişilerin işe giriş tarihleri, prim gün sayıları ve çalışma sigorta yıllarının belirleyici olması bekleniyor.

Kapsam içinde yer alacak kişiler için de tek işlem şimdilik beklemek olurken bu süreçte birçok vatandaşın da durumu kritik olarak açıklanıyor. İlk işe girmiş oldukları tarihin sınırda olması, doğum borçlanmaları ve askerlik borçlanmalarını yaptırmaları gerekmektedir.

İLK İŞE GİRİŞ TARİHLERİ ÖNE ÇEKİLECEK


Vatandaşların askerlik ve doğum borçlanması gibi hareketleri yapması ilk işe giriş tarihlerinin de öne çekmesini sağlamaktadır. 

Kişiler işe gitmeden önce bu süreçte askerlik yaptılarsa, işe girmeden önce anne olmuşsa borçlanabilmektedirler. Borçlanılan süre işe giriş tarihi kadar öne çekilmektedir. Bu süreçte özellikler Eylül 1999 sonrası, 2000 ve 2001'de işe girenler de borçlanmalar ile birlikte EYT kapsamına girebiliyor. Bu süreçlerde ise emeklilik yaşları da oldukça öne çekilmektedir.

GEÇ KALMADAN YAPMANIZ GEREK
Vatandaşlar borçlanma yaparak 2022 Temmuz ayında asgari ücrete gerçekleştirilecek son zam ile birlikte güncel rakamlardan ödeme yapacak.

Kadın çalışanların da 1, 3 ve 3 çocuk üzerine kadar borçlanma haklarına sahip olduğu belirtildi. Bu süre içerisinde kadın çalışanlar işe girmeden üç çocuk sahibi oldularsa borçlanma ile 2160 gün bir kazanç sağlayabiliyor. Erkek çalışanların da askerlik süreleri kadar 180 gün ve 360 gün geçmiş yıl için ise 540 gün kadar borçlanabiliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.