Hava Durumu

2023 yılı Fitre bedelini açıklayan Din İşleri Yüksek Kurulu: Fitreler Ramazan ayından önce depremzedelere verilebilir

Günlük gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak belirlenen fitre miktarının 2023 yılı için 70 TL olarak belirleyen Din İşleri Yüksek Kurulu, depremzelerin yaralarının hızla sarılması için fitrenin Ramazan ayından önce de verilebileceğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2023 13:26
Haber Güncellenme Tarihi: 10.02.2023 13:26
https://www.kamuajans.com/
2023 yılı Fitre bedelini açıklayan Din İşleri Yüksek Kurulu: Fitreler Ramazan ayından önce depremzedelere verilebilir

2023 yılı için Din İşleri Yüksek Kurulu fitre miktarını 70 TL olarak açıkladı. 6 Şubat 2023 tarhinde yaşanan Kahramanmaraş merkezli iki yıkıcı depremdeki yaraların sarılması için Din İşleri Yüksek Kurul,  Ramazan ayı fitrelerinin Ramazan ayından önce verilebileceğini belirtti.

Din İşleri Kurulu tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Konu ile ilgili hadis-i şerifler, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak ülkemizde 2023 yılı için fitre miktarı, 70 TL olarak belirlenmiştir.

Bu meblağ, nakdi olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden aynî olarak da verilebilir. Belirlenen bu meblağ, aynı zamanda günlük oruç fidyesi bedelidir. 

Her bir mükellef, kendi ekonomik durumunu ve günlük gıda harcamalarını göz önünde bulundurarak belirleyeceği bir meblağı fitre olarak verebilir.

Fıtır sadakasının Ramazan ayı içerisinde verilmesi müstehap olmakla birlikte Hanefi mezhebine göre Ramazan ayından önce verilmesi de caizdir. Dolayısıyla fitre vermesi gereken kimseler, doğal afet gibi hallerde fitrelerini Ramazan ayından önce de verebilirler”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.