Hava Durumu

Öğretmenlerin İl İçi Yer Değiştirme Süreci Nasıl İşleyecek?

2019 yılında hazırlanan Sayıştay raporuna göre Milli Eğitim Bakanlığında 45 bin civarında norm fazlası öğretmen bulunmaktadır.Gelinen noktada norm fazlası öğretmenlerin bütçeye yükü sadece maaş olarak 3 milyar tl yi geçmektedir.Sayıştay yetkilileri sorunun çözümü için Milli Eğitim Bakanlığını göreve davet etti.

Haber Giriş Tarihi: 20.09.2022 09:59
Haber Güncellenme Tarihi: 20.09.2022 10:59
https://www.kamuajans.com/
Öğretmenlerin İl İçi Yer Değiştirme Süreci Nasıl İşleyecek?

Milli Eğitim Bakanlığının İl emri uygulaması aynı ilin farklı ilçelerinde ve birçok ilde norm fazlası öğretmen kadrosu oluşmasına yol açtı.

Peki il emri nedir?

İl içi özür grubu ataması için başvuru yapacak öğretmenin mevcut tercihlerinden birine yerleşememesi halinde ihtiyaç bulunan başka il/ilçelerdeki okullara atanmak üzere il/ilçe insiyatifine verilmesi durumudur.

Bu kanuna dayanarak bu yıl da öğretmenler özür grubu atamalarına başvuru yaptılar.Özürlerinin bulunduğu il emrine ataması yapılan öğretmenler oradan da ilçe emrine verildiler .Fakat birbirine 90 km den uzak olan ilçelere atanan öğretmenlerin aile bütünlüğü sağlamanadı.Zira bulundukları ilçelerdeki okullarda boş kadro yok.Bu durum öğretmeler arasında adaletsizliğe yol açsa da bazı il müdürlükleri çözümü geçici görevlendirmelerle sağlamaktadır.Gelinen noktada uzak mesafe gidiş geliş yapan öğretmenlerin mağduriyeti söz konusudur.

Çözüm nedir? ve Süreç nasıl işlemeli?

Norm kadro yazılı doğru çalışırsa on binlerce öğretmen ihtiyacı ortaya çıkacak olup norm kadro fazlası öğretmen sorunu da ortadan kalkacaktır.Herşeyden önce MEB norm kadro atama modülündeki yazılım güncelenmelidir.

Diğer atamalara göre öncelik özür grubu atamalarında olmalıdır.

Norm fazlası öğretmenler kurum içinde veya diğer bakanlıklarda görevlendirilerek birikmenin önüne geçilmelidir.

Atamalarda hizmet puanı üstünlüğü esas alınmalı ve sağlık özrü atamalarından sadece bir aile üyesinin faydalanlanmasına izin verilmelidir .

Son olarak ise karşılıklı yer değiştirme anlamına gelen becayiş sistemine izin verilmelidir .

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.