Başkanlığa Geçişte Altı Alternatif

Başkanlığa Geçişte Altı Alternatif

KamuAjans.Com-AK Parti, hazırladığı üç başkanlık modeliyle ilgili olarak geçiş sürecine yönelik de alternatiflerini belirledi. MHP ile görüşmelerin ardından son karar verilecek

 ZÜBEYDE YALÇIN

AKParti, MHP'nin önüne başkanlık, yarı başkanlık ve partili cumhurbaşkanlığı modellerini içeren üç model götürecek. Temaslar sonrası MHP'nin de sıcak bakacağı modele son şekli verilecek. AK Parti, bu üç sistemin geçiş sürecinin nasıl işleyeceğine ilişkin alternatifleri de hazırladı. AK Parti'nin üç modele ilişkin anayasaya geçici maddeler olarak eklenmesi düşünülen geçiş süreci alternatifleri şunlar:

BAŞKANLIK: Referandumdan sonra sistemin uygulamasına geçilecek. Yaz aylarında Başkanlık ile birlikte TBMM seçimi de yenilenecek. Seçim ile siyasi partiler yasaları da alınacak. Seçimlerde dar ya da daraltılmış bölge sistemi yapılacak.

2019'a kadar Cumhurbaşkanı görevine devam edecek. 2019'da seçim ile birlikte sistem tüm kurumları ile devreye girmiş olacak.

Anayasada yapılacak değişikliklerle başkanlık yetkilerini Cumhurbaşkanı Erdoğan kullanacak. Mevcut parlamento ile yola devam edilecek. 2019 da seçimi yapılacak.

YARI BAŞKANLIK: Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandum ile anayasada yapılan değişiklikten kaynaklanan yeni yetkilerini kullanarak yoluna devam edecek. Bu durumda parlamento seçimine gerek kalmayacak.

Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri yenilenecek. Seçim sonrası yeni cumhurbaşkanı ve yeni parlamento yarı başkanlık sistemi ile çalışmaya başlayacak.

PARTİLİ CUMHURBAŞKANI: Ne parlamento ne de Cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilenmesine gerek kalmayacak. Referandum sonrası AK Parti kongresi toplanacak ve Erdoğan'ı Genel Başkan seçecek.

BAYKAL'DAN'MİTTERRAND'ÖRNEĞİ

Eski CHP Genel Başkanı ve Milletvekili Deniz Baykal CHP'nin başkanlığa sonuna kadar direneceğini belirtti. Fransa'da da Sosyalist Parti'nin başkanlık düzenlemesine karşı çıktığını hatırlatan Baykal, "Başkanlık geldikten sonra Mitterrand sosyalistlerin adayı olarak başkan seçilmişti. Bu da kulaklara küpe olsun" dedi.

'CHP SIĞ SUDA BALIK AVLIYOR'

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Cumhurbaşkanlığı makamının yetkilerini aşan fiili uygulamalara ilişkin sözlerine maksatlı tepkiler verildiğini belirtti. Yalçın, "Bahçeli'nin çıkışının dayanak ve gerekçeleri iyi anlaşılmalı. CHP bulanık ve sığ suda balık avlamak yerine demokratik politikanın engin denizine ağ atmalıdır" dedi.Sabah

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.