Laborantlar Günü Kutlu Olsun

Laborantlar Günü Kutlu Olsun

Kamuajans.com – Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, her yıl 28 Nisan’da kutlanan Dünya Laborantlar Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Laborantların özellikle son zamanlar da Covid-19 salgını nedeniyle daha fazlı yoğun emek ve mesai harcadıklarını ve hastalık riskine rağmen özveriyle çalıştıklarını belirten Taşkın, ancak özlük ve mali haklarının Avrupa standartlarına getirilemediğine dikkat çekerek şöyle dedi:

“Tıbbi Laboratuvarlar Yönetmeliği ile tıbbi laboratuvarların ruhsatlandırılması sürecinde tüm kamu, özel, asker hastanesi, üniversite ve diğer kamu kurum ve kuruluşları bünyesindeki basit hizmet laboratuvarında ve gözetimli hizmet laboratuvarında, kapsamlı hizmet laboratuvarında, eğitim hizmet laboratuvarında ve test bazında referans yetkili laboratuvarında en az bir tıbbi laboratuvar tekniker/teknisyeni bulundurulma zorunluluğu getirilmiştir. Ancak işyeri çalışma koşulları yönetmeliklerde açıkça belirlenmesine rağmen hâlâ istenen seviyelere ulaşmamıştır. Avrupa standartlarının gerisindedir.

Laboratuarlar riskli birimlerdir. Bu birimlerin çalışma şartları ağırdır. Buralarda görev yapan laborantlar sağlıksız koşullarda hizmet vermektedirler. Anadolu Sağlık Sen olarak, laborantların sorunlarını pek çok kez gündeme getirdik ama bugüne kadar bir iyileşme görülmedi. Laborantların verdiği hizmetin önemi anlaşılmalıdır.

Laboratuarlar, çeşitli hastalıkların tanı ve teşhisini kolaylaştıran bir görevi ifa ediyorlar. Laboratuar hizmetleri, sağlık hizmetlerinin sunumunda önemli bir yere sahiptir. Laborantların çalıştıkları birimin dünya standartları ölçüsünde olması gerekirken maalesef pek çok hastanenin laboratuarları Avrupa standartlarının altındadır. Bu da çeşitli hastalık riskini artırmaktadır.

Anadolu Sağlık Sen olarak, başta işyeri koşullarının iyileştirilmesini istiyoruz. Yetersiz istihdam sorununun çözülmesini, döner sermayede yaşanan adaletsiz uygulamaların giderilmesini ve döner sermayeden daha fazla pay verilmesini, döner sermayenin emekliliğe yansıtılmasını, iş sağlığı ve güvenliği açısından idarelerce gerekli tedbirlerin derhal alınmasını istiyoruz.

Tüm olumsuz şartlara rağmen hizmeti aksatmadan yürüten laborantların 28 Nisan Laborantlar Günü’nü kutluyor, sağlıklı, huzurlu ve başarılı bir çalışma yılı temenni ediyorum.” 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.