Gönüllü Biyologlar Bakanlığa Başvuru Yaptı

Gönüllü Biyologlar Bakanlığa Başvuru Yaptı

Moleküler Biyoloji Derneği, Biyologlar Dayanışma Derneği, Türkiye Biyologlar Derneği, Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Derneği, Tıbbi Biyoloji ve Genetik Derneği Bakanlığa başvuru yaptı.

Konu: SARS-COV2 (COVID-19)

Sayın TÜSEB Başkanımız Prof. Dr. Adil Mardinoğlu

Ülkemizde hızla artış gösteren SARS-COV2 (COVID-19) salgınına karşı top yekün bir karşı savunma yapabilmek adına ülkemizde faaliyet gösteren Moleküler Biyoloji Derneği, Biyologlar Dayanışma Derneği, Türkiye Biyologlar Derneği, Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Derneği, Tıbbi Biyoloji ve Genetik Derneği olarak bir Biyologlar İnsiyatifi / Korona Acil Eylem Ekibi kurmuş bulunuyoruz. Bu ekibin ilk faaliyeti olarak, pandemi merkezlerinde qRT-PCR bazlı testlerin yaygınlaşması için gerekecek insan gücünü mobilize etmek için sosyal medya üzerinden gönüllüler listesi oluşturduk. Derneklerimiz üç günde 4000 üzerinde gönüllü toplamayı başarmıştır. 

Uzman insan gücü dışında pandemi merkezleri ve hastanelerin real time PCR cihazlarına ihtiyaç duyabileceğini düşünüyoruz. Bu cihazlardan Moleküler Biyoloji ve Genetik gibi Biyolojik Bilimler ile alakalı pek çok akademik birimde en az birer tane bulunmaktadır. Bu cihazların listeleri TÜBİTAK veri tabanlarında mevcut olup, geçici süre pandemi merkezlerine taşınabilir. Testlerin yaygınlaşması için gerekli yerli üretim qRT-PCR test kitlerinin de temini sağlandığı takdirde hızla test kapasitemizi yurt dışından bağımsız bir şekilde arttırabileceğimizi dikkatinize sunarız.

Saygılarımızla,

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.