Askeri Hastanelerin Sağlık Bakanlığı’na Devredilmesi

Askeri Hastanelerin Sağlık Bakanlığı’na Devredilmesi

Sağlık Personeli - Bilindiği üzere 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası, Kanun Hükmünde Kararname ile Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) ve Askeri hastaneler Sağlık Bakanlığı’na bağlanmıştı.

Ordusu sürekli terörle savaş halinde olan ülkemizin, askeri sağlık sistemini bozmak; ordumuzu ve dolayısıyla da tüm milletimizi tehlikeye düşürmektedir.

Askeri sağlık sistemimiz sadece GATA ile sınırlı değildir. Kamuoyu maalesef yanlış bilgilendiriliyor. GATA tüm askeri sağlık birimlerinin merkezidir. Ülkemizin değişik yerlerinde 35 Askeri Hastane ve 600 Askeri Sağlık Merkezi GATA ile organize bir şekilde çalışıyor. Bu koordinasyon sayesinde, özellikle terörle mücadelede yaralanan güvenlik güçlerimize zamanında ve doğru müdahalesi sağlanıyor. Yereldeki sağlık merkezleri GATA ile anında irtibata geçerek, hızlı ve doğru tedavi ile askeri zayiatı azaltıyor.

2008 yılından itibaren Harp Cerrahisi tanımlandı. 2010 yılında ise Ana Bilim Dalı olarak kuruldu. Burada görevli doktorlar yaralanmalarda, anında müdahale ve doğru yönlendirme işlemini yapıyorlar.

Askeri hastanelerin, askere hizmetten çıkarılması; daha fazla şehit ve daha fazla insan kaybı demektir. Kaldı ki, terör bölgelerinde pek çok hastanede maalesef devlet kontrolü yeterince sağlanamamaktadır. Bu nedenle ‘vatan için bedel ödeyenlere’ ihanet edilebilir. Bu nedenle bu yanlıştan dönülmelidir.

Türkiye sayısal olarak büyük bir askeri güce sahip olmasına karşın, her an içte ve dışta terör saldırılarıyla yüz yüzedir. 30 yılı aşkın bir süredir bölücü terörle mücadele eden ordumuzun, şimdi IŞİD ve FETÖ gibi yeni terör örgütleriyle de mücadele etmesi gerekiyor. Diğer yandan dış politikada; Suriye’de askerlerimiz savaş halinde, Irak istikrarsız, Yunanistan adalarımıza bayrak dikiyor. Böyle bir süreçte askerimizin moral motivasyonuna ve anında ulaşacağı sağlık hizmetine acil ihtiyaç vardır.

GATA ve Askeri Hastanelerimizde; binin üzerinde yetişmiş, konusunda uzman ve özellikle terör saldırılarında çatışma bölgelerine giden doktorumuz var. Eğer Sağlık Bakanlığı bünyesine askeri sağlık birimleri katılırsa, terör saldırılarında yaralananların tedavisi hususunda uzmanlaşmış doktorların kaybı da söz konusu olacak ve Türk Ordusu bu kadar ihanetin içinde bir de sağlık sorunlarıyla yüz yüze bırakılacaktır.

GATA VE ASKERİ HASTANELERİN SAĞLIK BAKANLIĞI’NA BAĞLANMASI MEMURLARI VURDU

Yapılan bu düzenleme sonrası GATA ve Askeri Hastanelerde çalışan memurların servisleri kaldırıldı, tayin bedelleri kesildi. Memurların görev yerleri sürekli olarak değiştiriliyor ve özellikle Ankara Mevki Asker Hastanesi başta olmak üzere birçok askeri hastane çalışanının tamamı değiştirilerek, yerlerine taşeron şirket elemanları yerleştiriliyor.

Askeri Hastanelerde çalışan memurların servis hizmetlerinin kaldırılması, tayin bedellerinin kesilmesi ve görev yerlerinin sürekli değiştirilmesi büyük bir haksızlıktır. Memurlarımızın kazanılmış haklarının geriye götürülmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Hükümetin tedbir adı altında yaptığı bu yanlışlığın bedeli memurlara ödettirilemez. Türk Büro-Sen ve Türkiye Kamu-Sen olarak; hem ülkemiz ve hem de memurlarımız için hükümetin yanlışından dönmesini istiyoruz. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.