Hava Durumu

Aile Hekimliği Uygulaması Planlama Rehberi

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından E-99858683-010.08 sayılı Aile Hekimliği Uygulaması Planlama Rehberi konulu resmi yazı yayınlandı.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 18:58
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 20:58
https://www.kamuajans.com/
Aile Hekimliği Uygulaması Planlama Rehberi

Halk Sağlığı Genel Müdürü Bakan a. Doç. Dr. Fatih KARA imzalı resmi yazıda ''Aile hekimliği uygulamasında aile sağlığı merkezi/aile hekimliği birimi açma, kapama, mekân oluşturma, adres değişikliği, isim değişikliği işlemleri, gezici ve yerinde sağlık hizmeti planlamaları, zorunlu düşük nüfuslu birim, yetkilendirilmiş aile hekimliği birimi işlemleriyle ilgili olarak sahada uygulama birliği sağlanması ve yapılacak planlamalarda yol gösterici olması amacıyla ekte bir örneği sunulan “Aile Hekimliği Uygulaması Planlama Rehberi” hazırlanmıştır. Söz konusu rehber ve planlama formlarının güncel hallerine “https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/ailehekimligi-anasayfa” adresinden ulaşılabilecektir.

“Aile hekimliği uygulamasında standart form çalışması” konulu Mülga Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun 28.10.2014 tarihli ve E.92 sayılı yazısı ile “Gezici sağlık hizmeti planlamaları” konulu 03.12.2019 tarihli E.2326 sayılı yazımızın ekinde yer alan Form-5 yürürlükten kaldırılmış olup, aile hekimliği uygulamasında planlama işlemlerinin ilgili rehbere uygun olarak yürütülmesi ve yazışmalarda ekte yer alan güncel formların kullanılması hususunda; bilgilerini ve gereğini rica ederim.'' denilmiştir.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nce yayınlanan Aile Hekimliği Uygulaması Planlama Rehberi'nde ''Aile hekimliği uygulaması kapsamında her vatandaşın bir aile hekimliği birimine kayıtlı olması gerekmektedir. Bu nedenle il, ilçe, aile sağlığı merkezi ve aile hekimliği birimi bazında nüfus hareketleri düzenli olarak takip edilmelidir.

Aile hekimliği birim planlamalarını etkilediğinden, aile hekimine kayıtlı olmayan veya bölgeye ikamet amacıyla yeni gelen ve aile hekimi değişikliği yapılacak kişilerin kayıt işlemleri hassasiyetle gerçekleştirilmelidir.

Aile hekimliği birimi planlamalarında bölgedeki aile hekimi başına düşen nüfus değerlendirilmekte olup, Bakanlığımız Stratejik Planı kapsamında yıllara göre belirlenen ortalama hedef nüfuslar dikkate alınmalıdır.'' açıklamasına yer verildi.

REHBER

Rehbere ait ek bilgiler için https://hsgm.saglik.gov.tr/depo/birimler/ailehekimligi/haberler/Aile_Hekimligi_Uygulamasi_Planlama_Rehberi/Aile_Hekimligi_Uygul_Ek_9329a902-a6a2-430b-8055-f9c492c567fa.xls linkini tıklayabilirsiniz.

“Aile Hekimliği Uygulaması Planlama Rehberi”ne ilişkin Milliyet’e değerlendirmede bulunan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Hacı Yusuf Eryazğan, “Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün yayınlandığı rehber incelendiğinde temel olarak görülen şey aile hekimliği sayısının artırılması ve aile hekimlerine düşen nüfus miktarının düşmesi. Aile hekimleri maaşlarını kendilerine kayıtlı nüfus üzerinden alırken nüfusları düşürülerek maaşaları azaltılacak ama bir o kadar daha üzerlerine iş yükü verilecek” dedi.

Özellikle ülkenin belirli bir kesiminde sözleşmeli çalışan hekimlerin haklarının, aile hekimlerinden çok daha iyi olması, vekaletsiz iznin 10 yıldır olmayışı, hedeflenen aile hekimi sayısına ulaşmanın güçlüğünü gösteriyor. Evet iyi aile hekimliği için, aile hekimlerine düşen nüfus azaltılmalı ancak aile hekiminin özlük hakları korunmalı ve geliştirilmeli. Son 5 yılda hem cari giderden hem temel maaştan kayıp yaşayan aile hekimlerinin özlük hakları düzenlenmediği zaman aile hekimliğine geçiş sadece kağıt üzerinde kalacak. Bu nedenle bu rehberin gözden geçirilmesi ve AHEF olarak bizim verdiğimiz görüşlerin mutlaka değerlendirilmesini talep ediyoruz.” dedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.