Yeni Kabine Toplanıyor: Memura İlave Refah Payı, Asgari Ücrete Ara Zam, Emekli İkramiyelerinde Artış

Yeni Kabine Toplanıyor: Memura İlave Refah Payı, Asgari Ücrete Ara Zam, Emekli İkramiyelerinde Artış

Yeni Kabine Toplanıyor: Memura İlave Refah Payı, Asgari Ücrete Ara Zam, Emekli İkramiyelerinde Artış

Kabine yeni üyeleriyle ilk kez toplanıyor. Toplantının gündem maddeleri arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim döneminde verdiği ekonomik vaatler ele alınacak. Toplantının öne çıkan diğer maddeleri arasında terörle mücadele ve İsveç'in NATO'ya üyeliği yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni Kabine üyelerini cumartesi günü birer birer tanıttı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy önceki Kabine'den görevlerine devam eden isimler oldu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve yeni bakanlar ise pazar ve pazartesi günü düzenlenen devir teslim törenleriyle görevlerini devralarak çalışmalarına başladı. Bugün ise gözler Kabine'nin ilk toplantısına çevrildi.

Öncelik Ekonomide: Enflasyonla Mücadele Ol

Bugün saat 15.00'te başlayacak ilk Kabine toplantısının öncelikli gündeminde ekonominin yer alması bekleniyor. TRT Haber'de yer alan habere göre; toplantıda enflasyonun tek haneli rakama düşürülmesi için atılacak adımlar belirlenecek.

Seçim Dönemi Vaatleri Ele Alınacak

Seçim döneminde ev hanımlarına emeklilik, gençlere vergisiz telefon ve faizsiz evlilik kredisi gibi vaatler açıklanmıştı. Toplantıda, bu vaatler ile ilgili planlamanın da değerlendirilmesi bekleniyor.

Memura İlave Refah Payı, Asgari Ücrete Ara Zam, Emekli İkramiyelerinde Artış

HaberTürk'ten Aykut Türel'in aktardığına göre ise Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni dönemde uygulanacak ekonomi politikaları hakkında Kabine'yi bilgilendirecek.


Bakan Şimşek görevi pazar günü Nureddin Nebati'den devralmıştı.

Ayrıca enflasyonun yol açtığı refah kaybını telafi edecek adımlar görüşülecek.

Asgari ücrete temmuzda gelmesi beklenen ara zam, memura ilave refah payı verilmesi, emekli aylıklarına kademeli düzenlemeyle Kurban Bayramı öncesinde ikramiyelerde artış meselesi bugünkü Kabine toplantısında değerlendirilecek.

İsveç'in Nato Üyelik Başvurusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın göreve başlama törenine katılan konuklar arasında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de vardı. Erdoğan-Stoltenberg toplantısında, İsveç'in NATO'ya üyelik süreci görüşülmüştü. Kabine bir araya geldiğinde de bu meselenin yanı sıra dış politikadaki diğer başlıklar da konuşulacak.

Terörle Mücadele Masada Olacak

Terörle mücadeledeki son durum, yurt içi ve sınır ötesinde yapılacak operasyonlar da kapsamlı biçimde değerlendirilecek. Mynet

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.