Rektör Yardımcısı Görevlendirmesinde Değişiklik

Rektör Yardımcısı Görevlendirmesinde Değişiklik

TBMM'de dün gece görüşülen torba yasanın önemli maddelerinden birisi de üniversitelerde rektör yardımcısı görevlendirmeleri oldu. Daha önceden Rektörler ikiden az olmamak kaydıyla, en çok üç kişiyi rektör yardımcısı olarak seçebiliyordu.

 Yeni değişiklikle; Rektör, çalışmalarında kendisine yardım etmek üzere, üniversitenin  aylıklı profesörleri arasından en çok üç kişiyi kendi rektörlük görev süresiyle sınırlı olmak kaydıyla rektör yardımcısı olarak seçecek.


Daha önce bu uygulama ÜNİVERSİTELERDE AKADEMİK TEŞKİLÂT YÖNETMELİĞİ'nde şu şekilde düzenlenmişti.

(Resmi Gazete Tarihi: 18.02.1982 Resmi Gazete Sayısı: 17609

Rektör, çalışmalarında kendisine yardım etmek üzere, Üniversitenin aylıklı profesörleri arasından ikiden az olmamak kaydıyla, en çok üç kişiyi rektör yardımcısı olarak seçer. Ancak merkezi açık öğretim yapmakla görevli üniversitelerde, gerekli hallerde rektör tarafından beş rektör yardımcısı seçilebilir.

Rektör yardımcıları, rektör tarafından beş yıl için atanır. Rektör gerekli gördüğü hallerde yardımcılarını değiştirebilir. Rektörün görevi sona erdiğinde yardımcılarının da görev süresi sona erer.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.