Özel Harekat Polisi Alım Şartları Değişti

Özel Harekat Polisi Alım Şartları Değişti

Kamuajans.com - OHAL kapsamında yayımlanan kanun hükmünde kararnamelerden birisi de bugün yayınlandı. 671 KHK ile birçok değişiklik hayata geçirilirken bunlardan birisi de Özel Harekat Polisi olma şartlarında değişiklik oldu.

 Birçok gencin hayali olan özel harekat polisi olma şartlarından birisi belki de en önemli engeli KPSS şartı kaldırıldı. Daha önceden özel harekat polisi olabilmek için mutlak surette KPSS'ye girmiş olmak ve belli bir puanı geçme şartı vardı.

 Yeni şartlara göre Özel Harekat Polisi olmak için lise ya da üstü okul mezunu olmak yeterli olacak. Askerlik hizmetini tamamlamış olmak eskiden olduğu gibi yeni şartların içerisinde de yer almaktadır. KPSS şartı aranmayacak,  fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarının sonucunda başarılı olanlar polis meslek eğitim merkezlerine girebilecekler.

Özel Harekat Polisi olmak için diğer önemli şartlardan ikisi de 28 yaşından gün almamış olmak ve askerlik hizmetini tamaladıktan sonra 36 ay dan fazla süre geçmiş olmaması. Yani askerlik yetilerini henüz kaybetmemiş olmak. 


Özel Harekat Polisi şartlarının belirtildiği 671 sayılı KanunHükmünde Kararnamede yer alan ilgili hüküm şu şekilde:

“MADDE 26- 4/6/1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilât Kanununun ek 24 üncü maddesine ikinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiş ve aynı Kanunun geçici 25 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “beşinci fıkrası” ibareleri “altıncı fıkrası” şeklinde değiştirilmiştir.

“Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere, yirmisekiz yaşından gün almamış olmak ve terhis tarihinden itibaren otuzaltı aydan fazla süre geçmemiş olmak kaydıyla, en az lise veya dengi okul mezunlarından askerlik hizmetini tamamlamış olanlar, Kamu Personel Seçme Sınavı şartı aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile polis meslek eğitim merkezlerine alınabilir.”HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.