Ocakta Emekli Maaşına %6.5, Memura %5.5 Zam

Ocakta Emekli Maaşına %6.5, Memura %5.5 Zam

Kamuajans.com – Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla memur ve emeklilerin ocak ayı zam oranları da netleşti. Buna göre bu ay SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 6.5 zam alacak. Memur ve memur emeklisi maaşları ise yüzde 1.5 enflasyon farkıyla yüzde 5.5 zamlanacak.

Temmuz-aralık enflasyon rakamları belli oldu. 6 aylık enflasyon yüzde 6.5 arttı. Bu da emeklilerin ve görevdeki memurların zam oranını netleştirdi. SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 6.5 zam alacak. Emeklilerin yanında malulen emekli dul ve yetimler de bu zamdan faydalanacak. Malulen emekliler ve dul ve yetim aylığı alanlar da yüzde 6.5 zam alacak. Memur ve emeklilerinin zam oranları ise, toplu sözleşmeyle belirleniyor.

ENFLASYON FARKI %1.5

Memur ve emeklileri ocakta yüzde 4 zammı toplu sözleşme uyarınca alacak. Buna ilave olarak temmuz-aralık dönemi enflasyon oranının yüzde 5’i aşan kısmı da enflasyon farkı olarak maaşlara yansıtılacak. Dolayısıyla memur ve memur emeklileri yüzde 4 zamma ilave olarak yüzde 1.5 oranında enflasyon farkı da alacak ve zam oranı yüzde 5.5 olarak gerçekleşecek. 2008 öncesi SSK emeklileri en düşük 2.000 TL emekli aylığı alıyor.

ALIM GÜCÜ KORUNACAK

Yüzde 6.5 zam sonrası en düşük SSK emeklisi maaşı 2.130 TL olacak. 2008 sonrasında emekli olan SSK’lıların ise en düşük aylığı 1.181 TL’den 1.258 TL’ye yükselecek. Tarım Bağ-Kur’luların en düşük aylığı 1.332 TL’den 1.418 TL’ye yükselecek. Esnaf Bağ-Kur’luların en düşük maaşı ise 1.798 TL’ye yükselecek. Bu sayede Bağ-Kur’luların da emekli aylıklarının satın alma gücü korunmaya çalışılacak.

AİLE YARDIMI DA YÜKSELİYOR

Memur emeklileriyle birlikte görevdeki memurlar da ocak ayında yüzde 5.5 oranında zam alacak. Memurlar maaşlarını ayın 15’inden 15’ine aldıkları için 15 Ocak tarihinde yüzde 4 zamlanmış maaşları memurların hesaplarına yatacak. Memurların elde ettiği yüzde 1.5’lik enflasyon farkı ise daha sonra maaşlara yansıtılacak. Şu an itibarıyla en düşük memur maaşı 3.676 TL. Ocak ayı zammıyla birlikte en düşük memur maaşı 3.878 TL’ye yükselecek.

DAHA ÇOK ARTIŞ

Memurların ayrıca, maaşlarıyla birlikte aile yardımı ve çocuk zammı da artıyor. Dolayısıyla aile yardımı ve çocuk zammı alan memurların maaşlarında daha yüksek oranda artış olacak.

EN YÜKSEK 9.230 LİRAYA ÇIKTI

Şu an için en düşük memur emeklisi maaşı 2.522 TL seviyesinde. Yüzde 5.5’lik zam sonrası en düşük memur emeklisinin maaşı 2.660 TL’ye yükselecek. En yüksek memur ekmekli maaşı ise zam sonrası 9.230 liraya çıkacak. Memur emeklilerinin maaşları SSK ve Bağ-Kur emeklilerine göre daha yüksek. 

Okan Güray Bülbül

akşam

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.