Memurlara Enflasyon ZAMmı

Memurlara Enflasyon ZAMmı

Kamuajans.com – Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin gözü, bugün açıklanacak aralık ayı enflasyon rakamlarına çevrildi. Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile son 6 aylık enflasyon rakamı da ortaya çıkmış olacak. Bu durumda memurlar için de ek zam anlamı taşımaktadır. Ancak memurlara enflasyon farkının yansıması için 6 aylık enflasyon rakamının %5'ten fazla çıkması gerekiyor.

6 aylık enflasyon rakamları açıklandı. 2019 Yıllık bazda enflasyon %11,6 oldu. Açıklanan rakamlara göre memur ve emeklilere enflasyon farkı da netleşmiş oldu. Memur ve emeklilere 1,45 oranında zam uygulanacak

Toplu sözleşmeden kaynaklı olarak geçen yılın ikinci yarısında yüzde 5 zam alan devlet memurları, aralık ayında TÜFE'nin sabit kalması veya aylık enflasyonun yüzde 0,71'den fazla düşmemesi halinde, enflasyon farkı alacak. Memurlara toplu sözleşme gereği bu yılın ocak ayında yüzde 4 zam verilecek. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak.


KIDEM TAZMİNATI TAVANI

2020 yılının ocak ve haziran ayları arasında uygulanacak kıdem tazminatı tavanının da, memur maaş zammı oranında artması bekleniyor. Mevcut rakam 6.379,86 lira olarak uygulanıyordu. Memur maaşlarına yüzde 5 civarında zam gelmesi halinde, kıdem tazminatı için hesaplamaya dahil edilecek tavan ücretin, 6.700 lira seviyelerine çıkması söz konusu olacak.

Türkiye

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.