İntibak ve Katkı Payı Muafiyeti Talebi

İntibak ve Katkı Payı Muafiyeti Talebi

Emeklilerin her daim hakkını savunan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, Sosyal Güvenlik Haftası münasebetiyle emeklileri ilgilendiren yazılı bir açıklama yaptı.

Vergi iadesinin kaldırılmasının emeklileri mağdur ettiğini belirten Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, yüzme 4-5 ek ödeme oranlarının yüzde 8 ya da 10'a yükseltilmesini talep etti.

2000 sonrasında emekli olanların intibaklarının yapılması için Hükümete çağrıyı tekrarlayan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, katkı paylarının, emeklilerin ödeme gücünü zorladığını ve sağlık hakkını riske attığını bu nedenle, katkı paylarından emeklilerin muaf tutulması gerektiğini belirtti.

Anayasa’da emeklilik ve sağlık gibi temel insan haklarının güvence altına alınmasına rağmen sosyal güvenlik mevzuatında yapılan değişikliklerin, emekli aylığına hak kazanma koşullarında ve emekli aylıklarının hesaplanmasında dönemsel eşitsizliklere neden olduğunu ifade eden Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emekli aylıklarında eşitliğin sağlanması için intibak yapılması gerektiğine dikkat çekti.

6283 sayılı kanunla 2000 öncesi emeklilere yapılan intibakın, 2000 sonrasında emekli olanlara uygulanmamasının önemli bir eksiklik olduğunu, emeklilerin büyük bir kısmının mağdur olduğunu söyleyen Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, ‘’2000 sonrasında emekli olanların intibaklarının yapılması için Hükümetimize çağrımızı bir kez daha tekrarlıyor ve talep ediyoruz. Taban emekli aylığı hesaplanma sistemi yeniden belirlenmelidir." dedi.

Nisan 2020 itibarıyla 1500 liraya yükseltilen en az emekli aylığı uygulamasının, olumlu bir gelişme olduğunu ancak yeterli bir düzenleme olmadığını belirten Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, yapılan iyileştirmenin önemli olduğunun altını çizdi ve emekli zamlarının da belirlenen taban aylıkların üzerine yapılması gerektiğini söyledi. Katkı paylarının, emeklilerin ödeme gücünü zorladığını ve sağlık hakkını riske ettiğini belirten Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, katkı paylarından emeklilerin muaf tutulmasının şart olduğunu hatırlattı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.