Evde Bakım Maaşındaki Şart Kaldırılıyor! Herkes Yararlanabilecek

Evde Bakım Maaşındaki Şart Kaldırılıyor! Herkes Yararlanabilecek

Kamuajans.com – Hükümet evde bakım maaşı ile ilgili önemlli değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. 65 yaş üstü bakıma muhtaç yaşlı ve belirli rapor oranındaki engellilerin faydalanabildiği ama bu durumun yetersiz olduğu bazı şartlarda bulunuyordu.

65 yaş üstü yaşlılar ve ağır engelli ibaresi bulunan engellilerin faydalanabildiği evde bakım hizmetler ve maaşı için bu şartlar sağlanıyor olsada eve giren maaş miktarı ve kişi sayısına göre maaşın bağlanıp bağlanamayacağına karar veriliyordu.

Geçtiğimiz dönemde evde bakım maaşı alıp hane geliri yüksek olan bir çok engelli ve yaşlının maaşı kesintiye uğramıştı. Mevcut yasalar engelli ve yaşlıları mağdur ederken hükümet devlet bu mağduriyeti ortadan kaldırmak için düğmeye bastı.

Hükümetin hazırladığı 62 maddelik yasa teklifi tüm vatandaşların hayatını kolaylaştıracak. Evde bakım hizmetlerinde "gelir ölçütü" belirleme şartı kaldırılıyor. Uygulamadan ihtiyaç sahibi herkes faydalanacak.

Evde Bakım Maaşı Hangi Şartlarda Bağlanır?


Evde bakım maaşındaki gelir kriteri de asgari ücrete endeksli. Engelliye bakan kişinin evde bakım maaşı alabilmesi için hanede kişi başına düşer gelir miktarının asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekiyor.

Daha önce evde bakım maaşı 1305 TL idi. Temmuz ayı enflasyon oranlarının ve zam miktarının belirlenmesinin ardından bu rakam 1383 TL'ye yükseldi. Bu zam memurlara yapılan zam oranı yani yüzde 6 ile aynıdır. Özel bakım merkezlerinde hizmet alanlar için ise eski rakam 2611 TL iken Temmuz ayı zammı ile birlikte bu rakam 2767 TL'ye yükseldi.

Evde Bakım Hizmetlerinden Kimler Yararlanabilir?

Ameliyatından sonra bakıma ihtiyacı olan hastalar

Evde hasta bakımına üstlenen birinin seyahate çıktığında bakacak kimsesi olmayan hastalar

Travmatoloji ve ortopedi hastalığı olanlar

Kalp, damar hastaları

Evde fizik tedavisi yapılmasını isteyenler

Kanser hastaları

Daha profesyonel bir uzmanın bakımına ihtiyaç duyanlar

Akciğer hastaları ve solunum sorunu olan hastalar

Diyabet rahatsızlığı olan hastalar

Nöroloji hastaları

Oksijen tedavisi uygulanan hastalar

Doğum sonrası anne ve bebekleri

Bakıma muhtaç olan engelli veya yaşlı kişiler

Yara bakımı, idrar sondası takma ve çıkarma , enjeksiyon, serum takma ve diğer daha kısa süreli hemşirelik bakımına ihtiyacı olanlar

Tahlil ve test hizmetine ihtiyacı olan hastalar, evde bakım hizmetlerinden yararlanabilirler


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.