Boşalan Memur Kadrolarına Atamalar Yazılı Sınav İle Yapılmalıdır

Boşalan Memur Kadrolarına Atamalar Yazılı Sınav İle Yapılmalıdır

KamuAjans.Com-Türkiye kamu-sen genel teşkilatlandırma sekreteri ve türk büro-sen genel başkanı fahrettin yokuş’un yazılı basın açıklaması

 -DEVLET; FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜ, CUMHURİYET DÜŞMANI VE DİĞER TÜM ÖRGÜTLERDEN TEMİZLENMELDİR

-AKP İÇİNDE HALEN CEMAAT YAPILANMASI MENSUPLARI MEVCUTTUR

Bilindiği üzere 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimi sonrası, kamu kurum ve kuruluşlarında FETÖ terör örgütü ile bağlantısı olduğu tespit edilen memurlar görevden el çektirilmektedir. Ancak, görevden el çektirmelerde de detaylı inceleme yapılmadığı, FETÖ ile hiçbir bağlantısı olmadığı halde görevden el çektirilen ve mağdur edilen birçok memur bulunmaktadır. Hükümet yetkilileri bu konuda daha hassas davranmalı, kurunun yanında yaşı da yakmamalıdır. Kamu kurumlarında yuvalanmasına müsaade edilen FETÖ üyeleri sebebiyle daha önce birçok memurumuz mağdur edilmişti, şimdi de geç kalınmış temizlik sebebiyle yeni mağdurların yaratılması engellenmelidir.

FETÖ operasyonlarında, görevden el çektirilen kamu çalışanı sayısı 50 bini geçmiş durumdadır. Bizler bugüne kadar kamuda paralel yapılanmaya bulaşanların hak ettikleri cezaları çarptırılmalarını defalarca dile getirdik. Bugün itibariyle ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıkmıştır. Ülkemizin bu hale gelmesindeki en büyük sebep, paralel yapı denilen örgütün iktidar üzerinde etkin güç olmasından kaynaklanmaktadır. Uzun yıllar, bu yapılanmaya göz yumulmuştur. Kamuda liyakat rafa kaldırılmış, cemaat ve yandaş kadrolaşmaya gidilmiştir. Bu süreçte yapılan memur alım sınavları ile yükselme sınavlarında büyük şaibeler yaşanmıştır.

Bilindiği gibi, demokratik ülkelerde “Devlette devamlılık esastır.” Bu ilke doğrultusunda, kamuda yapılacak FETÖ terör örgütü ayıklanmasının, “kurunun yanında yaşta yanmayacak” şekilde şeffaf yapılması, sadece bu terör örgütü ile sınırlı kalınmamasını, başta bölücü terör olmak üzere; Cumhuriyetimize, demokrasimize ve milletimizin bütünlüğüne karşı ihanet içinde olan tüm unsurların kamudan temizlenmesini Türkiye Kamu-Sen olarak talep ediyoruz.

27.07.2016 tarihli resmi gazetenin mükerrer sayısında yayınlanan 668 sayılı KHK ile kamuda boşalacak kadrolara açıktan atama yapılacağı, atanacakların ise sadece “sözlü mülakatla” alınacağı ifade edilmektedir.

Türkiye Kamu-Sen olarak biz, geçmişten beri kamuda “sözlü mülakat” uygulamalarına karşı olduk. Bugün de aynı hassasiyet içerisindeyiz. Çünkü mülakat torpilin, ayrımcılığın, adam kayırmacılığının en yoğun olarak kullanıldığı bir sınav şeklidir. Biz, memur olacakların öncelikle titiz bir şekilde “güvenlik soruşturmalarının” yapılmasını, alınacak personelin işe uygunluğu yani mesleğine uygun kamu hizmetlerinde istihdamının sağlanması, gerekirse yazılı sınavların birkaç kez tekrar edilmesi doğrultusunda alımların yapılmasından yanayız. Ayrıca memurların yükselme sınavlarında da sözlü sınavların kaldırılarak, liyakat ve yazılı sınavların kriter olarak uygulanmasını istiyoruz.

Endişemiz odur ki, hükümet sözlü sınavlarla memur alma kararlılığından vazgeçmezse, 15 Temmuz’da yaşadıklarımızın benzerini maalesef ülkemiz tekrar yaşayabilir. Çünkü bugün ki siyasi iktidar, memur alımlarında ve memurların yükselme sınavlarında yandaşlarını kayırma cihetine gitmiş, iktidar partisinden referansı olmayan vatan evlatları ne memur yapılmış, ne de hak ettikleri görevlere getirilmişlerdir. Bütün kamuoyu bu gerçeği bilmektedir.

Bugün FETÖ denilen terör örgütünün bu denli Devletin tüm kurumlarına sızmış olmasının en büyük sebebi, iktidar partisi içindeki FETÖ yapılanmasıdır. Her ne kadar 15 Temmuz hain kalkışmasından sonra kamuda bir temizlik hareketi başlatılmış olsa da, kamuoyunun da ifade ettiği gibi söz konusu yapılanmanın “uyuyan hücreleri” bugün hem AKP bünyesinde ve hem de kamuda varlığını sürdürmektedir.

Bu gerçekler ışığı altında iktidar partisinin referansıyla ve sözlü sınav yoluyla devlete alınacak memurların önemli bir bölümünün de bu gizli örgütün mensubu olacağı endişesi taşımaktayız. Ayrıca bilindiği gibi, sözlü sınavlarla liyakatın rafa kaldırıldığı, bilgi birikiminin dikkate alınmadığı, yandaşlık ve adam kayırmacılığının en üst düzeye çıktığı, bugüne kadar yapılan sözlü sınavlarda ortaya çıkan somut sonuçlardır.

Türkiye Kamu-Sen olarak, bir kere daha uyarıyoruz; Ülkemizin bir daha bu acıları yaşaması için kamuda istihdam edilecek devlet memurlarının, ince elenip sık dokunacağı ciddi bir araştırma sonucu alımlarının yapılması önem arz etmektedir. Özellikle başta FETÖ terör örgütü olmak üzere, diğer yasa dışı örgütlenmeler içindeki insanların hem kamudan temizlenmesi, hem de kamuya yeni alımlarda bu kriterlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.