Bir Yanlıştan Daha Dönüldü

Bir Yanlıştan Daha Dönüldü

Kamuajans.com – Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen Koronavirüs dünyanın her yerinde, her geçen gün daha fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.

Devletler pandeminin atlatılması ve daha az can kaybı için değişik önlemler almaktadır. Devletimiz de her konuda tedbirlerini almış özellikle 20 yaş altı ve 65 yaş üstüne sürekli, tüm vatandaşlara ise hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağı, yasak uygulanmadığı zamanlarda ise sosyal mesafenin korunması noktasında çalışmaları ve önlemleriyle milletimizi daha çok evde kalmaya teşvik etmiş #EvdeKal, #HayatEveSığar başlıkları altında sosyal kampanyalarla zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması uyarısında bulunmuş, bulunmaya devam etmektedir.

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen olarak biz de Türkiye'nin en büyük örgütlü gücü ve sivil toplum kuruluşu olarak maddi ve manevi anlamda üzerimize düşeni yapıyoruz. Sendikamız devletimizin #BizBizeYeterizTürkiyem kampanyasına da en güçlü şekilde destek vermiş ve #ŞimdiVefaZamanı diyerek 2 Milyon lira nakit yardımda bulunmuştur. Öğretmenlerimiz Uzaktan Eğitim derslerine destek olmak için gönüllü olarak evden videolarla öğrencilerine ders vermiş ve ödevlerini yapmalarını konusunda onları teşvik etmiş, manevi anlamda öğrencilerimize ve velilerimize destek olmuştur. Üyelerimiz devletimizin oluşturduğu Vefa Sosyal Destek Gruplarına gönüllü üye olarak ihtiyacı olan vatandaşlarımıza en ön safta destek olmaktadır. Bu uğurda maalesef Koronavirüs nedeniyle tedavi gören ve karantinaya alınan üyelerimiz olmuştur.

Hal böyleyken bazı işgüzar yöneticiler maalesef adeta devletimizden rol çalarmışçasına gecenin bir vakti gönderdikleri mesajlarla eğitim çalışanlarımızı ve ailelerini tedirgin etmişlerdir. 15 Nisan 2020 gecesi Adana'nın Sarıçam ilçesinde görev yapan okul müdürlerinin cep telefonlarına bir sosyal medya uygulamasından Sarıçam İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bir mesaj gönderilmiştir. Kanun hiçe sayılarak kişisel verilerin korunması kanununa muhalefet ederek öğretmenlerimizin TC Kimlik Numaraları ve kişisel bilgileri de paylaşılarak gönderilen mesajda Adana Valiliğinin talimatıyla ilçe genelinde tüm öğretmenlerin görevlendirildiğini ve kalabalık alanlarda vatandaşı bilgilendirecek çalışmalar yapacağı bildirilmiştir.

Bu mesaj üzerine Başkanımız Mehmet Sezer ve yönetim kurulu üyelerimiz gece boyunca telefonlar almış ve öğretmenlerimiz mağduriyetlerini kendilerine iletmiştir.

Durumun önemi ve öğretmenlerimizin yaşayacağı mağduriyetler üzerine Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Yönetimi olarak harekete geçerek gerekli mercilerle görüştük. Bu hukuksuz uygulamanın geçerliliği olmadığı noktasında da üyelerimizi bilgilendirdik. Virüsün ortaya çıkmasından sonra bugüne kadar şehrimizde aldığı tedbirler ve gerçekleştirdiği uygulamalarla her kesimden insanın takdirini kazanmış olan Adana Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş ile yaptığımız görüşmede de Sayın Valimiz böyle bir talimatının olmadığını ifade etmiştir. Biz de bu konuda üyelerimizi bilgilendirdik.

Sendikamızın yoğun çabaları sonrası öğretmenlerimizi tedirgin eden, geceyi huzursuz geçirmelerine neden olan hukuksuz ve keyfi uygulamanın uygulanamayacağını üyelerimize ilettikten çok kısa bir süre sonra ise Sarıçam İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden gönderilen yeni mesajda görevlendirmelerin iptal edildiği okul müdürlerine iletilmiştir.

Bu aşamada hepimize büyük ve önemli görevler düşmektedir. Yetkililerimiz keyfi uygulamalardan kaçınarak, eğitim çalışanlarımıza daha fazla destek olarak, eğitimcilerimiz de şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerine düşeni yaparak bu zor süreci hep birlikte, el ele vererek atlatacağız ve inanıyoruz ki #BirlikteBaşaracağız. 


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.