25 Yıllık Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir?

25 Yıllık Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir?

Geçtiğimiz yıllarda ev hanımları sadece yemek yapıp çocuk bakması olarak nitelendiriliyordu. Son yıllarda bu algı değişti ve ev hanımlarının da emekli olabilmesine imkanlar tanındı. Hükümetin yeni düzenlemesi ile ev hanımları artık sigorta başlangıçları olmasada kolaylıkla belirlenen şartları sağlamaları durumunda emeklilik hakkı elde edebilecek.

Emeklilik hayali kurmalarına rağmen genç yaşta emeklilik başlangıcı olmayan ev hanımları evlendikten sonrada bir sektörde çalışmamış olmaları sebebiyle eski düzenlemeye göre emeklilik hakkını elde edemiyordu.

Hükümet son dönemde yaptığı emeklilik alanındaki düzenlemeler ile daha önce sigorta başlangıcı olmamış vatandaşlara özellikle ev hanımlarına yönelik yeni düzenlemeleri hayata geçirdi.

Yeni düzenlemeler ile birlikte ev hanımları da (sigorta başlangıçları olmasa dahi) emekli olabilecekler. Ev hanımlarına emeklilik için düzenleme geliyor. Hiç sigorta girişi olmayan kadınlara da SGK prim ödemesi ile emeklilik kapısı açılacak.

EMEKLİ OLMAK İSTEYEN EV HANIMLARI NASIL EMEKLİ OLACAK?

Daha önce bir sigorta girişinin olmaması, SGK ile bir bağın olmaması

En az 25 yıldır evli olmak (1995 yılı ve öncesi)

50 yaşı doldurmuş olmak (1970 yılı ve öncesinde doğmak)

18 yaşından büyük olmak

Yaşlılık ve malullük maaşı almamak

Herhangi bir gelire sahip olmamak (Gelir vergisinin olmaması)

Gelir vergisinin olmaması maddesinde gayrimenkul üzerinden kira alıyor olmamak şartı aranıyor. Ancak bu şart, kendi çabaları dahilinde yani; el işi, bahçe işi gibi uğraşlar yoluyla para kazanmayı kapsamıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.