2017 Memur Aile ve Çocuk Yardımı Miktarları

2017 Memur Aile ve Çocuk Yardımı Miktarları

Memur Haber - Memurların maaşa yansıyan en önemli ek ödemelerinden birisi de aile ve çocuk yardımıdır. Çocuk sayısı sınırlaması olmaksızın ödenen aile ve çocuk yardımı ödeneğinde çocuklarla ilgili sorulan sorulardan birisi de çocukların üvey olmasının ya da evlatlık edinilmiş olmasının bu ödeneğe etkisinin olup olmadığıdır.

Kamuajans.com - Çocukların hepsi üzerine kayıtlı olması halinde aynı statüde değerlendirilir. Yani kısacası öz, üvey ya da evlatlık olması (nüfusuna kayıtlı olması şartıyla) memura aile ve çocuk ödeneği ödenmesinde fark teşkil etmez.

Çocukların her biri için ödenen aylık ödenek 250 gösterge rakamı üzerinden hesaplanmaktadır. Bu gösterge rakamı memur aylık katsayıyla çarpılır ve çıkan tutar çocuk sayısıyla tekrar çarpılarak memur maaşına eklenir. Burada önemli esaslardan birisi çocukların 0-6 yaş grubu altında ya da üstünde olup olmadığıdır. Çünkü 6 yaş üstü çocuklar için ödenen çocuk yardımı miktarı %50 düşmektedir.

Bu hesaplama sonrasında merak edilen aile ve çocuk yardımının Ocak 2017'de ne kadar olacağıdır. 15 Ocak 2017 maaşına yansıyacak olan zamlı maaşlara göre ücret miktarları artacak. Ancak bu artış, enflasyon farkından bağımsız, 2015 toplu sözleşme sonrası ortaya çıkan memur maaş zammı memur katsayısı üzerinden hesaplanmaktadır. 2017 yılında aile çocuk yardımına yapılacak zam toplu sözleşmeyle mutabakata bağlanan %3 olacaktır. 

Enflasyon farkı olmaksızın 15 Ocak 2017 Maaşlarına eklenecek çocuk ve aile yardımı tutarları şu şekilde olacak;


Eş Yardımı : 205 TL    (Şu anda 199 TL)

(0-6 Yaş Grubu) Çocuk Yardımı : 48 TL    (Şu anda 46,6 TL)

(6 Yaş Üstü Grubu) Çocuk Yardımı : 24 TL   (Şu anda 23,3 TL)

Bu yazının tüm hakları kamuajans.com'a aittir. "www.kamuajans.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.