Öğretmen Atamalarında Kullanılacak Ölçüt!

Öğretmen Atamalarında Kullanılacak Ölçüt!

Öğretmen Atamalarında Kullanılacak Ölçüt!

Öğretmen Atamalarında Kullanılacak Ölçüt!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin geçtiğimiz günlerde kamuya öğretmen alımlarında yapılan mülakata yeni düzenlemeler getirileceğini açıklamıştı. Haberimizde öğretmen atamalarında kullanılacak ölçüt hakkında bilgiler vereceğiz. KPSS puanı %50 ve mülakat puanı %50 alınarak atama puanı oluşturulacak. İşte detaylar…

Öğretmen Atamalarında Kullanılacak Ölçütler

gorsel1-002.jpg

Üniversiteden mezun olmak için öğretmenler 4 yıl lisans eğitimi alıyor. Lisans eğitimi süresince 4 yılda toplam 8 dönem ders almaktalar. Her dönem dersleri için vize ve final olmak üzere iki sınava tabi tutuluyorlar. Bir eğitim öğretim yılı dönemi içerisinde ise okullara giderek staj görüyorlar.

Kpss Sınavı Genel Yetenek Günel Kültür oturumu bu sene 23 Temmuz’da gerçekleştirilen oturum yaz aylarında mevsim normallerinin üzerinde sıcak havada yapıldı. Sınavda ise Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık, güncel bilgiler derslerinde toplam 120 soru soruldu.

Eğitim Bilimleri oturumu ise 23 Temmuz’da öğleden sonra gerçekleştirdi. Burada gelişim psikolojisi, Öğrenme Psikolojisi, Öğretim Teknik ve Yöntemleri, Ölçme ve Değerlendirme, Sınıf Yönetimi, Program Geliştirme, Rehberlik, Materyal Geliştirme derslerinden toplam 80 soru soruldu.

ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi oturumu ise 6 Ağustos’ta yapıldı. Tüm branşlar için dersler farklılık göstermektedir. Bu oturumda en az 5 en fazla 17 dersten toplamda 75 soru soruldu.

Mülakat Sistemi

Mülakat sistemi değerlendirmesi için ise 45 dakika komisyona kamera önünde rastgele seçilmiş konuyla ilgili ders anlatılması isteniyor. Mülakat süresince kendini tanıtma, iletişim becerileri, problem çözme becerisi, müfredat bilgisi, ders anlatma becerisinin değerlendirileceği açıklandı. Mülakatta kullanılacak puan ölçütleri ise henüz açıklanmadı.

Kamuajans.com / Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

9 Yorum