Hava Durumu

"Sendikal Mücadelenin Yüzkaraları"

Eğitim Bir Sen'den Eğitim İş'e Sert Tepki Geldi: "Sendikal Mücadelenin Yüzkaraları"

Haber Giriş Tarihi: 19.09.2022 15:14
Haber Güncellenme Tarihi: 19.09.2022 16:14
https://www.kamuajans.com/
"Sendikal Mücadelenin Yüzkaraları"

Eğitim İş okul müdürlerini uyarmış, yani tehdit etmiş. Ana muhalefet partisinden öğrendiler galiba. Halbuki bu çevrelerde son yılların modası karşı mahalleye şirin görünmek ve helalleşmek üzerine kurgulanmıştı. Ancak ilk fırsatta gerçek yüzleri ortaya çıkıyor. Profesyonellik bir yere kadar!

Sendikacılıkta, sadece problemden beslenenler erken tükenir. Söyleyecek sözünüz yoksa veya söyledikleriniz toplumun çoktan aştığı eski masallarsa tükenirsiniz. Adınızı, logonuzu, maskenizi değiştirseniz de biz sizi tanır ve deşifre ederiz. Okul müdürleri ise sizi en iyi bilenlerin başında gelir.

Siz sendikal mücadelenin yüzkaralarısınız. Kıyafetle ilgili aldığınız karar tam da sizi özetliyor. Kendi üyenize bile saygınız kalmamıştır. Sizin özgürlük söyleminiz sadece kendi düşünce yapınızda olanlar içindir.

Farklı düşüncelere ve tercihlere tahammül diye bir derdiniz de yoktur. Yasaklar sizin için olmazsa olmazlarınızdır. Geçmişte barış ve özgürlük diyerek yaptıklarınız unutulmadı. Kılık değiştirerek ulaşabileceğiniz herhangi bir menzil de yoktur.

Toplum ürettiğiniz bütün kavramları yerle bir etti ve yeni bir iklim oluşturdu. Kamusal alan yalanınız, sözde demokrasi masalınız çöktü. “Bilimsel, laik, kamusal eğitim” diyerek kalkıştığınız toplum mühendisliği; yasakların, ihlallerin, acıların, işten atılmaların gerekçesi oldu.

Ailelerin bölünmesine, hayallerin yıkılmasına sebep oldunuz. Hep güce yaslandınız, yasakları savundunuz, bireyi yok saydınız. Kısaca siz bir sendikadan ziyade her dönem ceberut devletin hazır kıta bekçileri oldunuz.

Şimdi kalkmış akıllarınca öğretmenlerin umudu rollerine bürünüyorlar. Öğretmene saygı eylemeleri yapıyorlarmış. Hangi yüzle yapıyorsunuz? Öğretmenlerin yaşadığı bütün problemler kullanılacak bir malzemedir bunlar için. Önce yasaklar gelir, emreden, buyurgan tavır gelir.

Biz de bütün okul müdürlerimize seslenelim, aldırmayın, bu kervan yürüyecek. Biz milletimize hizmet etmeye, milletimizin değerlerini yaşatmaya, hoşgörülü, insan hak ve hürriyetlerine saygılı, İHA, SİHA üreten, maneviyatı yüksek nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz.

Bu yolda hep yanınızda olduk. Siz öğrencilerini gezi eylemlerinden toplamış, fetö mücadelesi vermiş tecrübeli yöneticilersiniz. Sizi tehdit edenler, sizin hikayenize düşmanlık ediyorlar ve size tehdidin ters tepeceğini bilmiyorlar.

Nedense Eğitim İş sendikası mevzubahis olunca aklıma bir sendikadan ziyade; üniforma, 28 Şubat, kışla kapısı, hazır ol komutu, soğuk çehre, asık sürat, tank vs. geliyor. Aklıma hiç özgürlük, serbestlik, hoşgörü, farklılık, güler yüz, alın teri, emek vs. gelmiyor.

Biz Eğitim Bir Sen olarak, bugüne kadar olduğu gibi, hem bakanlığın sebep olduğu problemlerin çözümü hem de bu sendika görünümlü bindirilmiş kıtaların aklından geçirdikleri zorbalıklarla mücadele etmeye devam edeceğiz. Sendikal mücadelenin yüzkaralarına fırsat verenleri de unutmayacağız.

Talat YAVUZ
Memur Sen İstanbul İl Başkanı

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.