Hava Durumu

Milli Gazete kulis bilgisini açıkladı! Maaşlara yüzde 35 zam yapılacak

Haziran-Aralık arasındaki 6 ayda tüketici fiyat endeksindeki artış ve belirlenen toplu sözleşme zam oranı dikkate alınarak belirlenen memur ve memur emekli maaşlarında, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım aylarını kapsayan 5 aylık dönemde enflasyon farkı yüzde 15,04 oldu.

Haber Giriş Tarihi: 03.01.2023 10:15
Haber Güncellenme Tarihi: 03.01.2023 12:15
https://www.kamuajans.com/
Milli Gazete kulis bilgisini açıkladı! Maaşlara yüzde 35 zam yapılacak

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞINDA 6 AYLIK ENFLASYON HESAPLANIYOR
Söz konusu maaşlar hesaplanırken, memur ve memur emeklilerinin bir önceki 6 aylık dönemde aldığı toplu sözleşmeden doğan artış 6 aylık enflasyondan çıkarılıyor ve yeni alınacak zam oranı ekleniyor. Bunun yeni dönemde rakamsal olarak memur ve memur emeklisinin alacağı artış oranı ortaya çıkarılıyor.

MEMURLAR TOPLU SÖZLEŞMEDEN YÜZDE 8 ZAM ALACAK

Memurlar toplu sözleşme gereğince Ocak ayında yüzde 8 zam alacak. Bir önceki 6 aylık dönem yüzde 7 zam almışlardı.

Kesin rakamlar yarın açıklanacak enflasyon rakamlarıyla netleşecek.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 3 BİN 500 TL
Mevcut uygulamada en düşük emekli aylığı 3 bin 500 lira olarak ödeniyor.

Memurların ücreti yapılan toplusözleşmeye göre belirleniyor. Bu yıl ocak itibarıyla memur ile memur emeklilerine yüzde 8 toplusözleşme zammı kesin. Bunun üzerine bir de geçen yılın son altı ayında oluşan enflasyon farkı eklenecek. Temmuz-kasım döneminde beş aylık enflasyon yüzde 14,05 olmuştu. Memur ile memur emeklileri için yüzde 7,05 oranında enflasyon farkı oluştu. Yüzde 8’lik toplusözleşme zammı ile birlikte memur ile memur emeklilerine beş aylık verilere göre yüzde 15-16 civarı zam gözüktü. Buna karşın toplu sözleşme ve enflasyon farkı ile ortaya çıkacak maaş artış oranının yüzde 15 ile yüzde 20 arasında olması bekleniyor. Memur ile memur emeklileri ise asgari ücrete yüzde 54,5 oranında zam yapıldığına işaret ederek kendi maaşlarında da bu oranlarda artış istiyor.

KULİS: MAAŞLARA YÜZDE 35 ZAM YAPILACAK 
Kulislerdeki bilgilere göre memur ve emekli maaşlarına yüzde 35 oranında bir artış yapılacak. Normalde yüzde 20 olması gereken zam oranına yüzde 15’lik bir refah payı ilave edilecek. Böylece zam oranı yüzde 35’e ulaşmış olacak. Bu oran beklenen yüzde 20’nin hayli üzerinde, fakat asgari ücrete gelen zam oranının da hayli altında görünüyor.
milligazete

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.