Hava Durumu

Kılıçdaroğlu: YÖK denek kurum kaldırılacak üniversiteler özgür ve özerk olacak

Partisinin TBMM'deki haftalık grup toplantısında gündeme ilişkin açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün altılı masa tarafından kamuoyuna sunulan anayasa değişikliği önerisinde yer alan YÖK kaldırılıcak maddesini hatırlatarak YÖK'ün kaldırılacağını üniversitelerin özgür ve özerk olacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 29.11.2022 18:43
Haber Güncellenme Tarihi: 29.11.2022 20:43
https://www.kamuajans.com/
Kılıçdaroğlu: YÖK denek kurum kaldırılacak üniversiteler özgür ve özerk olacak

CHP lideri Kılıçdaroğlu grup toplantısında emeklilerin yaşadığı sorunlara da değindi. Emeklilerin yüzde 80'inin açlık sınırında olduğunu, bazı bankaların emeklilere ikramiye ödemesi dahi yapmadıklarını iktidara geldikleri takdirde sorunları çözeceklerini söyledi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkan detaylar ise şu şekilde:

"14 milyona yakın emeklimiz var. İntibak sorunları var, emekli büyümeden pay almıyor, kanun çıkardılar. Ekonomik büyüden emekliler pay almasın diye kanun çıkaranlara oy verirseniz benim iki elim yakanızda olur. Türkiye'nin büyümesinden pay almayacak bir sınıf olarak tarihe geçtiniz. Emeklilerin yüzde 80'i açlık sınırı altında aylık alıyor. Bazı bankaların emeklilerine ikramiye bile ödenmiyor. Emeklilerin sorunlarını çözeceğiz"

"Eczacılar da bu ülkede güleryüzle her vatandaşa hizmet edecek" derken, "25 bin fahri Kuran Kursu eğitmeni var. Peki niye kadro verilmiyor? Bu kardeşlerime sesleniyorum; 6-7 ay sonra kadrolar sizin hakkınız, hakkınızı teslim edeceğim" 

"Her şeyin başı bilgidir.Bilgiyi üreten insanlar vardır. Bilgiyi üreten yerin adı üniversitedir. Üniversiteler bilgi üretirse o ülke çok hızlı büyür. Bilim insanları o yüzden el üstünde tutulur. Bilim insanları sorulması gereken soruyu sordukları için çok değerlidir. Bilim insanı hepimize katkı verir. Bilimi ve aklı iktidar yaptğınız zaman sorunları çözersiniz" dedi. Kılıçdaroğlu, "Boğaziçi Üniversitesi hepimizin gözbebeği olan üniversitedir. Bir dönem KHK çıkardılar, üniversite hocaları kendi rektörlerini seçmesin dediler. Boğaziçi Üniversitesi sorunlarla karşı karşıya. O üniversitede profesörlük yapabilecek yetenekte olmayan bir kişi rektörlük yapıyor. Üniversiteler bilim üretebilmeli. Siz bunu yapmadıkça üniversite hocaları yurtdışına gidiyor. Bir üniversite hocası için 'Üniversiteye girmeyeceksin' diye karar alınıyor. Türkiye'deki bütün üniversite hocalarına sesleniyorum; üniversitelerde de liyakat olacak. YÖK denek kurum kaldırılacaktır, üniversiteler özgür ve özerk olacaktır" 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.