Hava Durumu

Astsubaylar için 3 maddelik talep TBMM gündeminde

Samsun Milletvekili Erhan Usta, astsubaylarla ilgili olarak, sözleşmelilere muvazzaf statüsü, sicil affı, makam tazminatı verilmesini Meclis Genel Kurulunda şu sözlerle ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 01.12.2022 10:48
Haber Güncellenme Tarihi: 01.12.2022 12:48
https://www.kamuajans.com/
Astsubaylar için 3 maddelik talep TBMM gündeminde

ERHAN USTA (Samsun) – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; geçtiğimiz yasama yılında astsubayların özlük haklarıyla ilgili bir miktar düzeltmeler yapılmış olsa da eksik kalan ve hâlen bekleyen bir kısım haklı talepleri vardır. 
 

1-Sözleşmeli astsubaylar muvazzaf statüsüne çıkarılmalı ve

2- Sicil affı sağlanmalıdır. 

3- Astsubaylara makam tazminatlarının verilmesi gerekiyor.

Astsubaylar emekliliklerine yansıyacak şekilde makam tazminatı alamamaktadırlar, bu düzeltilmelidir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin bel kemiği olan astsubaylarımızın emekli olduklarında hak ettikleri özlük haklarını alamadıkları için maaşlarında da düşüş yaşanmaktadır.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar  daha önce astsubayların makam tazminatlarının verilmesi konusunda söz vermiş fakat gerekli adımları atmamıştır. Hükûmet konuyu dikkate almalı ve ivedilikle gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. İYİ Parti olarak, astsubaylarımızın yanında durmaya ve taleplerini Meclis gündeminde tutmaya devam edeceğiz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.