TCMB bankalara yeni talimat! Türk lirasını daha cazip bir hale getirmek için…

TCMB bankalara yeni talimat! Türk lirasını daha cazip bir hale getirmek için…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bankacılık sistemini Türk lirasını daha cazip hale getirmek amacıyla önemli adımlar atmaya devam etmektedir.

TCMB, standart Türk lirası mevduatının toplam mevduat içindeki payını artırmak için aylık TL payı artış hedefini % 2’den % 2,5’e yükseltme kararı aldı. Bu önlem, yerel para birimi olan Türk lirasının kullanımını teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Türk lirası payı arttı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk lirasını daha cazip hale getirmek amacıyla bankacılık sistemini dönüştüren adımlarını sürdürüyor. TCMB, bankalara gönderdiği yeni talimatla, standart Türk lirası mevduatının toplam mevduat içindeki payını artırmayı hedefliyor.

Bu kapsamda, gerçek kişiler için aylık Türk lirası payı artış hedefi % 2,5'e yükseltildi. TCMB'nin bu adımlarıyla Türk lirasına olan geçişin hızlandığı ve yerel para birimini desteklemeye yönelik çabalarının devam ettiği görülüyor.

Komisyon uygulaması revize edildi

Bankacılık sektöründe yapılan güncellemeler kapsamında, TL’ye geçiş ve yenileme oranlarına dayalı olarak komisyon uygulamasında değişiklik yapıldı.

Ağustos ayında yürürlükten kaldırılan eski TL payı rasyosuna dayanan komisyon uygulaması sona erdi ve yerine TL’ye geçiş ve yenileme oranları belirleyici oldu. Uygulama talimatına göre, bankaların TL’ye geçiş ve yenileme oranı % 100’ün altında olanlara yıllık % 8, % 100’ün üzerinde olanlara ise yıllık en fazla % 4 oranında komisyon uygulanacak.

İhracat, yatırım ve KOBİ kredilerinde 50 bin TL’nin üzerinde kredi kullanıldığında, kredinin harcama alanlarıyla ilgili belgelerin sunulması gerekmektedir. Aksi takdirde, bankalar kredinin % 30’u oranında menkul kıymet tesis ederek bu kredileri kredi büyümesi sınırına dahil ediyor. Kredi akışını kolaylaştırmak amacıyla, bu krediler için fatura muafiyet sınırı 250 bin TL’ye yükseltilmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.