Prof. Dr. Naci Görür'den flaş deprem açıklaması

Prof. Dr. Naci Görür'den flaş deprem açıklaması

Prof. Dr. Naci Görür'den flaş deprem açıklaması

Prof. Dr. Naci Görür'den flaş deprem ve tsunami açıklaması geldi.

Prof. Dr. Naci Görür, deprem ile ilgili düzenlenen konferansta önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Naci Görür'den flaş deprem ve tsunami açıklaması

Prof. Dr. Naci Görür, Antalya'da Ticaret ve Sanayi Odası'nın düzenlediği "Depreme Dirençli Bir Antalya" adlı konferansta deprem ile ilgili birtakım uyarılarda bulundu.

"6 Şubat’tan sonra bizim tek çözümümüz var"

Görür "Herkes fay üstadı oldu. O fay mı kırılacak, hangi fay nerede kırılacak, ne zaman gibi sözler. Bu konular akademisyenlerin işi. Akademisyenler, bunları televizyonda konuşacağına bilim dünyasında yazar, çizer, insanlara faydalı olur. Halk olarak ayrıntıları bilmemize gerek yok. Kendime söz verdim." dedi.

Prof. Dr. Naci Görür, deprem için çözümünü şöyle sıraladı "Yıllarca deprem konusunda halkı bilgilendirmeye, bilimsel öngörülerle yaklaşmaya, fısıltı gazetesine inanmamaya, yerel ve merkezi yönetimleri deprem konusunda önlem almaya sevk ettim. 6 Şubat’tan sonra bizim tek çözümümüz var. diyerek sözlerine şöyle devam etti:"Deprem dirençli yerleşim alanları oluşturmak. Köyse depreme dirençli köyler, kazaysa depreme dirençli kazalar, şehirse depreme dirençli kentler oluşturmak için mücadele vereceğim. İnsanları da bu konuda seferber edip, bizi yönetenlere ülkenin bir numaralı gerçeğini anlatacağız" dedi.

ANTALYA İÇİN DEPREM UYARISI

Naci Görür, deprem için şöyle uyardı “Antalya’ya yakın Akşehir fay zonu var. Burası büyük depremler üretme kapasitesine sahip Fethiye-Burdur fay zonu ile Kıbrıs fayı ile ilişkisi var. Antalya’nın kuzeyinde göller bölgesinde Beyşehir, Eğirdir, Burdur bölgesinde graben yapılar var. Onlar da ciddi deprem üretebilir. Fethiye-Burdur zonu çok ciddi. Bunun üzerinde 7.2’ye kadar deprem olmuş. Antalya’ya 90 kilometre uzakta. Akşehir fay zonu 115 kilometre uzaklıkta, bir de Kıbrıs fay zonu 116 kilometre uzakta. Canlı faz 7 ve üzeri deprem üretirse; 100 kilometre alan içerisinde hasara neden olabilir” diye konuştu.

Prof. Dr. Görür, Antalya'da son yıllarda sık deprem olduğunu söyleyerek “Antalya’yı doğrudan doğruya vuracağı fay yok ama komşularının depremini sürekli hissedecek. Ondan da kaçamazsınız. Antalya deprem kentidir ama doğrudan doğruya üzerinde oturduğu aktif fay yoktur. Kent sınırları içerisinde sorun yok ama çevreleyen alanlarda 6 ve üzeri depremler üretecek bölgenin içindedir. Bu komşularda olabilecek büyük depremler Antalya’ya ciddi hasar verebilir” dedi.

ANTALYA'DA TSUNAMİ OLUŞABİLİR

Görür, deprem olduktan sonra Antalya'nın tsunami tehlikesi ile karşı karşıya olduğunun altını çizerek “Antalya’da tsunami riski olabilir; Helen Kıbrıs yayında. Dalma batma zonları, dünyada tsunami üreten faylardan. Antalya, her zaman tsunamiye maruz kalabilir. Tsunaminin etkisi, deniz seviyesinden yüksekteyseniz gelmez ama dalga boyunun 10 metreyi bulduğunu düşünün. 10 metre aşağıda olan her yeri kaplar. Deprem önlemleri alıp, tsunami tabelaları koyarak, nerelerde etkili olabileceğini belirtmek şart” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.