Özel okul öğretmenlerine yargıtaydan kötü karar geldi! Fazla mesai ücretleri artık…

Özel okul öğretmenlerine yargıtaydan kötü karar geldi! Fazla mesai ücretleri artık…

Özel okullarda öğretmenlik yapan öğretmenlere kötü haber yargıtaydan geldi. Yargıtay son yaptığı açıklamada artık özel okullardaki öğretmenlerin ek mesai ücretlerinin okulda kaldıkları süreye göre değil ders ücretlerine göre olacağını belirtti.

Özel okullarda çalışan öğretmenler dikkat! Artık okullarda kaldığınız süre ile değil girdiğiniz fazla dersler ile ek mesai ücreti alabileceksiniz. Yüksek mahkemeden çıkan son kararda Yargıtay’ın kararı ile artık özel okullarda görev yapan öğretmenlerin ek mesai ücretlerinin belirleneceği madde değişti. İşte tüm detaylar…

Yargıtay’dan özel okul öğretmenlerine yeni karar!

Özel bir okulda görev yapan Almanca öğretmeni alacak olduğu ücretlerin ödenmemesi durumu ile karşı karşıya kalınca istifasını verdi. İş Mahkemesine başvuran öğretmen okul tarafından kıdem tazminatı ile fazla mesai ücreti, hafta sonu çalışma ücreti, zümre başkanlığı ücret farkı, eğitim öğretim ödeneği ve yabancı dil tazminatı olarak maddelediği alacaklarının ücretlerin kendisine tahsis edilmesi için kuruma dava açtı. Kurum davanın iptalini istese de mahkeme davayı kısmen kabul etti. Davalı kurumun avukatı temyiz edince de devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi ise davada emsal niteliğinde bir karar alarak yeni bir dönemi başlattı.

Yargıtay’dan çıkan karara göre artık…

Dava kararında Yargıtay;

"Uyuşmazlıkta, mahkemece hükme dayanak alınan raporda davacının haftalık 45 saati geçen çalışması olmadığı değerlendirilerek bu alacak talebinin yerinde olmadığı belirlenmiştir. Davalı özel okulda Almanca öğretmenliği yapan davacının ücretlendirilmesi ders saati üzerinden gerçekleşmektedir. Davacı, sözleşmesinde belirlenen haftalık ders saatinden daha fazla sayıda derse girdiğini iddia etmemiş, okulda kaldığı sürenin haftalık 45 saati aştığı iddiasıyla fazla mesai ücretine hak kazandığını iddia etmiştir.

Hatta 5 sene branşında zümre başkanı olarak görevlendirilmesi sebebiyle ders sayısının azaltıldığını ancak okulda bulunma süresinin arttığını ileri sürmüştür. Davacının iddiasının aksine şehirde bulunan özel okullarda eğitimin tam gün sürmesi sebebiyle öğlen 1 saat yemek arası verilmesi yerleşik bir uygulama olup, davalı okulda aksi yönde uygulama olduğuna dair bir delil de bulunmamaktadır.

Dosya çerçevesine göre davacının fazla mesai ücret talebinin reddi gerektiği anlaşılmakla, yazılı şekilde kabule dair verilen karar hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir. Davacının Almanca zümre başkanı olarak ek ücret talebine dayanak bir sözleşme ya da işyeri uygulaması bulunmadığının anlaşılmasına göre, davacının davalı işyerinden ayrıldıktan sonra çalışmaya başladığı farklı bir okul tarafından kendisine ek ücret ödendiğine dair sunduğu ücret bordrosuna dayanılarak hesaplama yapılan rapor çerçevesinde alacağa hüküm olunması da isabetli değildir. Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebeplerden bozulmasına oy birliği ile karar verildi." İfadeleri ile alınan karar neticesinde artık özel okul öğretmenlerinin mesai ücretlerinin okulda kaldıkları saate göre değil girdikleri ders saatlerine göre hesaplanacağını belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.