Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararı ne olacak? Anket sonuçları ve beklentiler!

Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararı ne olacak? Anket sonuçları ve beklentiler!

Altın, dolar, euro tüm yatırımcılarının merakla beklediği ve dört gözle takip ettiği Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararı ne zaman açıklanacak? Kaç oranında açıklanması bekleniyor? Oldukça merak edilen konunun tüm tahminleri haberimizin devamında…

Merkez Bankası geçtiğimiz ay faiz oranının beklenenin oldukça üstünde açıklayarak tüm piyasada bir hareketliliğe sebep olmuştu. Bu ayki faiz kararı da merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararını kaç oranında ve ne zaman açıklayacak araştırmaları da arttı. Arama motorlarında yatırımcılar tarafından oldukça sık aratılan bu konu hakkında yapılan bazı anketlerin sonuçları açıklandı. Peki anket sonuçlarına göre Merkez Bankası’nın faiz oranı kaç olacak? İşte tüm detaylar…

Merkez Bankası faiz kararı ne olacak?

Geçtiğimiz ay faiz kararında tüm piyasayı ters köşe yaparak oldukça büyük bir oranda beklentinin ve tahminlerin çok ötesinde açıklayan Merkez Bankası’nın bu ayki faiz kararı oldukça merakla bekleniyor. Özellikle tüm yatırımcılar tarafından merakla beklenen faiz kararı için açıklanan anket sonuçlarında faiz kararının yine yüksek açıklanmasının beklendiği görülüyor.

AA Finans'ın 19 ekonomistin katılımıyla yaptığı ve açıklanan anket sonuçlarına göre Merkez Bankası faiz kararı bu ay 500 baz puan artacak. Yine açıklanan anket sonuçlarına göre 250-600 baz puanlık bir artırım tahmininde bulunan ekonomistlerin politika faizi beklentileri ise yüzde 27,50 ile yüzde 31,00 arasında oluyor. yıl sonu politika faizi beklentilerine bakıldığında ise ekonomistler yıl sonu politika faizi beklentisinin yüzde 35 ile 45 arasında yer aldığı açıklandı.

Bir diğer anket olan Reuters anketine katılan 16 ekonomistin tahminlerine göre ise de TCMB'den 5 puanlık artış beklendiği açıklandı. Tahminler faiz kararının yüzde 27,5 ile yüzde 31 oranlarında açıklanacağı tahminleri yapılıyor.

Faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Açıklanan bilgilere göre merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı 21 Eylül 2023 Perşembe günü saat 14.00 sularında açıklanması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum