Mayıs ayında enflasyon sert bir şekilde düşecek!

Mayıs ayında enflasyon sert bir şekilde düşecek!

Mayıs ayında enflasyon sert bir şekilde düşecek!

Mayıs ayında enflasyon sert bir şekilde düşecek. Doğalgaza indirim gelmişti. enflasyona yansıtılacak. TÜİK, bu değişikliğin mayıs ayı enflasyonunu kuvvetli bir şekilde indireceğini belirtti.

Enflasyon hazırlanırken birçok faktör dikkate alınıyor. Bu faktörlerden biri olan doğal gaz tüketimi ve fiyatı bu ayın enflasyonunu belirlerken büyük rol oynayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bayram arifesinde Filyos'ta müjdelediği bir aylık ücretsiz doğal gaz ve 25 metreküpe kadar ücretsiz kullanım hakkı sebebiyle bu ay enflasyonda büyük düşüş bekleniyor.

Doğal gaz faturalarının her aboneye 0 TL tutarında geldiği için enflasyon oranı hesaplanırken bir düşüş etkisi olacak. TÜİK, Mayıs ayı TÜFE hesaplanmasında doğal gaz için "sıfır fiyat" yöntemi uygulayacak. Bu durum enflasyonu düşürecekken 25 metreküp ücretsiz kullanımı da diğer aylarda hesaba katılarak enflasyon hesaplanacak.

TÜİK, doğal gazın sık ve fazla kullandığı aylar geldiğinde doğal gazın enflasyon artırıcı bir neden olacağını da belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.