Mahfi Eğilmez'den ilginç Dolar Kuru yorumu: Kara gömülen ceset yazın ortaya çıkar, yaz geldi!

Mahfi Eğilmez'den ilginç Dolar Kuru yorumu: Kara gömülen ceset yazın ortaya çıkar, yaz geldi!

Mahfi Eğilmez'den ilginç Dolar Kuru yorumu: Kara gömülen ceset yazın ortaya çıkar, yaz geldi!

Mahfi Eğilmez, aslında bugün gelinen aşamada, zembereğin boşalmasıyla birlikte, dolar kuru, normal düzeyine geldiğini belirtti. "İktidar kendi kendine enkaz devretmiş oldu" tespitinde bulundu. Dolarla kuru ile ilgilide ilginç yorumda bulundu. Detaylar...

Türk Lirası, bugünün ilk yarısında yaklaşık yüzde 7 oranında değer kaybederek dolar karşısında 2021 yılından bu yana en büyük günlük düşüşünü yaşadı.

Seçimlerin tamamlanmasının ardından yükselişini hızlandıran dolar ve euro bugün adeta patlama yaptı. Dolar/TL kuru 23,15'in üzerini gördü. Euro kurunda ise 25 liranın üzeri ilk kez test edildi.

Ekonomist Mahfi Eğilmez kendi blogunda kaleme aldığı yazısında “Bugün gelinen aşamada, zembereğin boşalmasıyla birlikte, dolar kuru, normal düzeyine geldi” ifadelerini kullandı.

Eğilmez, sitesinde doların neden birden uçtuğunu yazdı. ‘Ne oldu da dolar kuru uçtu?’ başlıklı yazıda öne çıkan tespitler şöyle:

“2021 yılının eylül ayına girildiğinde enflasyon da MB faizi de yüzde 19’du ve enflasyonda yükselme eğilimleri vardı. Doğru para politikası faizi 1 veya 2 puan artırarak bu yukarı gidişi durdurmaya yönelecek politikaydı. Daha az doğrusu faize hiç dokunmamak şeklinde bir uygulamaydı. MB tam tersini yaptı ve faizi düşürmeye başladı. Bu yanlışa iki yıla yakın bir süre devam etti ve faizi yüzde 8,5’e kadar indirdi. Bu yanlış yaklaşımın sonucu olarak enflasyon yüzde 70’lere yükseldi.

Hükümet, zaman içinde, bu yanlıştan dönmek yerine peş peşe yeni yanlışlar yaptı: Fiyatlara müdahale etmeye ve enflasyonu o yolla denetlenmeye çalıştı. Piyasa ekonomisi içinde kalarak bunu yapmanın imkansız olduğunu göremedi. İki yüz yıl öncesinin trampa ekonomisi mantığıyla ekonomi politikası uygulamaya çalıştı. Başlangıçta olumlu sonuç alınır gibi oldu. Hep böyle olur zaten. Enflasyon, önceleri baz etkisiyle sonra da fiyatlara, piyasaya ve kurlara yapılan baskılarla inişe geçti. Bunun sürdürülebilir olmadığını da defalarca anlatmaya çalıştık.

Yanlıştan dönmek yerine başka yanlışlar art arda geldi. Kuru tutmak için kur korumalı mevduat adı altında aslında döviz olan ama TL gibi görünen yüksek faizli bir mevduat uygulaması devreye sokuldu. Milyarlarca dolarlık bir maliyete ulaştı. Nasıl çözüleceği bilinmiyor ve sorun ertelenerek zamana terk ediliyor. Bir yandan da bankalara baskı yapılmaya döviz alım satımı denetlenmeye başlandı. Bir süre de böyle idare edildi.

Ekonomi politikası yaklaşık iki yıldır tümüyle seçime endeksli olarak yürütüldü ve ekonominin ağır yara almasına aldırış edilmedi. Enkaz başlıklı 5 Mayıs tarihli yazımda şöyle yazmıştım: ‘Siyasal iktidar, çeşitli hamlelerle bu feci enkazı seçime kadar gizlemeyi başardı. Pek çok kişi durumun iyi olduğunu sanıyor. Eğer iktidar el değiştirirse yeni gelenler bu feci tabloyu devralacak. Ve eğer bu durumu halka anlatmayı başaramazlarsa enkazı onların yarattığı sanılacak. Eğer iktidar değişmezse, tarihimizde ilk kez bir siyasal iktidar kendi kendisine büyük bir enkaz devretmiş olacak.’

Aslında bugün gelinen aşamada, zembereğin boşalmasıyla birlikte, dolar kuru, normal düzeyine geldi. Buradaki kritik mesele bugün gelinen aşamanın gelinmesi gereken aşama olup olmadığı meselesi. Eğer ekonomi politikası ne pahasına olursa olsun seçim kazanmak amacıyla bu şekilde popülist yaklaşımlarla yürütülmeseydi ne enflasyon ne de kur böyle bir oynaklık içinde olmayacaktı. Bu yanlış ama popülist olduğu için oy getirici siyasetle seçim kazanıldı ama tarihte belki de ilk kez bir iktidar kendi kendine enkaz devretmiş oldu.

Yeni kitabım Fon’un kapak yazısında bir Çin Atasözü var: ‘Kara gömülen ceset yazın ortaya çıkar.’ Yaz geldi.”

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.