Kur fırladı asgari ücret hesapları sil baştan, kurdaki yükseliş asgari ücreti nasıl etkileyecek?

Kur fırladı asgari ücret hesapları sil baştan, kurdaki yükseliş asgari ücreti nasıl etkileyecek?

Kur fırladı asgari ücret hesapları sil baştan, kurdaki yükseliş asgari ücreti nasıl etkileyecek?

Seçimlerden önce iktidar yetkilileri asgari ücret için 500 dolar olarak belirlenen alt sınır kurdaki yükseliş sonrası yükseldi. Ekonomistlere göre refah payı da eklendiğinde yeni zamla birlikte asgari ücretin 12 bin liranın üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

Seçimlerin ardından milyonlarca vatandaş maaşlara gelecek zammı bekliyor. Memurlardan emeklilere, asgari ücretle çalışanlara kadar milyonlarca vatandaşın gözü asgari ücrete yapılması beklenen zamda.

Hükümet yetkilileri tarafından seçim öncesi alt sınırın 500 dolar olacağı konuşuluyordu. Kurda son 1 haftadır yaşanan yükselişin ardından alt sınır olarak ifade edilen rakama göre asgari ücret 11 bin 600 lira seviyelerine kadar yükseldi.

Daha önce 500 dolar ve refah payı ile birlikte konuşulan 11 bin lira seviyeleri değişti.

Kurdaki son yükselişle birlikte hükümet tarafından dile getirilen 500 dolarlık alt sınıra göre asgari ücret 11 bin 600 liraya kadar yükselmiş oldu. Bu rakama refah payı da eklenirse ekonomistlere göre asgari ücret 12 bin 500 lira seviyelerini bulabilir.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Asgari ücret Ocak 2023'de brüt 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak belirlendi. Bu rakamın işverene maliyeti ise 11 bin 759 lira 40 kuruş.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalara başlıyor diyerek, Temmuz ayında zam yapılacağının sinyalini verdi. AK Partili Muhammed Emin Akbaşoğlu da "Bunları teklife dönüştürmek sureti ile bunları halledeceğiz" diyerek Temmuz ayında zam yapılacağını belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.