Emekliye bayram ikramiyesi ve asgari ücret zammında yeni gelişme! Başkan Erdoğan ikna edilmiş!

Emekliye bayram ikramiyesi ve asgari ücret zammında yeni gelişme! Başkan Erdoğan ikna edilmiş!

Ramazan ve Kurban Bayramlarında emeklilere verilen 1.100 liralık ikramiyeye bu yıl zam yapılmayacağının açıklanması emeklilerde hayal kırıklığı yarattı. AK Parti milletvekilleri ise zam yapılmaması üzerine çok zor durumda kaldıklarını Genel Merkeze aktardı. Zammın iptal edilmesinin arkasında Maliye Bakanlığı'nın yaptığı "Bütçe" itirazının etkili olduğu ve Erdoğan'ın da zam yapmamaya ikna edildiği öğrenildi.

Ramazan ve Kurban Bayramlarında emeklilere verilen 1.100 liralık ikramiyenin artırılmayacağının açıklaması AK Parti içinde de tartışma çıkardı. AK Parti yönetimi ve milletvekillerinin telefonları neredeyse kilitlenme aşamasına geldi. Emekli ikramiyelerine zam yapılmaması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Maliye Bakanlığı tarafından 'maliyet çok artacak ve bütçe dengeleri bozulacak' denilerek ikna edildiği öğrenildi. 

Beklenti artınca Erdoğan ‘Çalışın getirin bakalım’ dedi!

AK Parti’de, milletvekilleri hem istişare toplantılarında Cumhurbaşkanı’na hem de parti yönetimi ve ekonomi yönetimine sahadan bu yönde gelen talepleri iletmişti. Beklentiler artınca, Cumhurbaşkanı ekonomi yönetimine ‘Çalışın getirin bakalım’ dedi. Bunun üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı’nın bir hazırlık yaptıkları belirtilmişti. Bu süreçte AK Parti ekonomi kurmayları da Bakanlıklardan gelecek taslak çalışmayı beklemeye başladı.

Meclis'e gelen torba yasada olacak beklentisi

Son bir ayda Meclis gündemine getirilen torba tekliflerden birinde emekli ikramiyelerinin artışıyla ilgili düzenleme olabileceği söylense de son gelen torba teklifte bu konuda herhangi bir düzenlemeye yer verilmedi. Ancak, milletvekilleri ve AK Parti yönetimi artış kararı alınması durumunda, tek maddelik bir düzenleme ile konunun halledileceğini dile getiriyordu. Hatta, artışın enflasyon oranı veya yeniden değerleme oranı gibi bir genel kurala bağlanarak her yıl bu tartışmaların yapılmasının önüne geçilmesi planlanıyordu.

Zam yapılmaması AK Parti'de şaşkınlığa neden oldu!

Bütün bu tartışma ve hazırlıklara rağmen, önce Çalışma Bakanı ardından da Cumhurbaşkanı emekli ikramiyelerinde bir artışın düşünülmediğini açıklaması, hem emekliler cephesinde hem de AK Parti’de şaşkınlığa sebep oldu. Ayrıca AK Parti yönetimi ve milletvekillerinin telefonları neredeyse kilitlenme aşamasına geldi. Milletvekilleri hem teşkilatlardan hem de emekli cephesinden telefon yağmuruna tutuldu.

AK Partili vekiller: Zor durumda kaldık

AK Partili milletvekilleri “Zor durumda kaldık. Beklenti oluşmuştu. Herkes bayram öncesi Meclis’te bir düzenleme bekliyordu ama olmadı. Sahadaki çalışmalarımız sırasında bu konuda çok talepler vardı. Şimdi vatandaşa karşı biz de sıkıntıya düşeceğiz. Hiç değilse 100-150 lira bir artış yapılabilirdi” değerlendirmesini yaptı. AK Parti milletvekilleri vatandaştan gelen tepkileri parti yönetimine de aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan nasıl ikna edildi?

Artıştan vazgeçilmesinde Maliye Bakanlığının maliyeti artıracağı ve bütçe dengelerini bozacağı gerekçesiyle yaptığı itirazın etkili olduğu ve Cumhurbaşkanı’nın da bu yolla ikna edildiği öğrenildi. Cumhurbaşkanı’na ‘Bu yıl bir artış yapılması mümkün değil’ denilerek gerekçeleri anlatıldı ve ikna edildiği belirtiliyor. Emeklilere verilen 1.100 liralık ikramiyenin iki bayram için maliyetinin 25 milyar lira olduğu, 100 liralık bir artışta bile maliyetin 3-3,5 milyar artacağı aktarıldı. Kulislerde, hem asgari ücrette hem de emekli maaşı ve ikramiyelerindeki artışın rafa kalkmadığı, önümüzdeki yıl gündeme geleceği konuşuluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.