Emeklilik yaşı düşecek! Sigortası olanlar kademeli olarak 43, 45 ve 48 yaşında erken emekli olacak. Detaylar...

Emeklilik yaşı düşecek! Sigortası olanlar kademeli olarak 43, 45 ve 48 yaşında erken emekli olacak. Detaylar...

Emeklilik yaşı düşecek! Sigortası olanlar kademeli olarak 43, 45 ve 48 yaşında erken emekli olacak. Detaylar...

EYT yasası sonrası erken emeklilikle ilgili tüm çalışanlar müjde bekliyor. Bildiğiniz üzere EYT yasasının TBMM’den geçmesi ile birlikte 2.5 milyon kişi ilk etapta emeklilik dilekçesi verdi. EYT ile kademeli olarak Yaklaşık 5 milyon kişinin emekli olması bekleniyor.

8 Eylül 1999 öncesini kapsayan EYT'yi kaçıran milyonlarca vatandaşlar erken emeklilik için hükümetten yeni bir karar almasını istiyor. Özellikle sigorta girişi 1999 sonrası olanlar, staj ve çıraklık mağdurları, EYT'de prime takılanlar, prim mağduru olan bağ-kurlular bir an önce düzenleme gelmesini talep ediyor.

Nihayet beklenen düzenleme Haberi geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin kademeli emeklilik duyurusu yaptı. Yaklaşık 1 milyon vatandaşın yeni düzenleme ile birlikte erken emekli olması bekleniyor. Yeni erken emeklilik yasası ile ilgili tüm detaylar haberimizde…

Erken emeklilik hayali SSK ve BAĞ-KUR'LU çalışan milyonlarca kişinin gündeminden düşmüyor. EYT yasasının çıkması ile birlikte erken emeklilik hayali kuran kişi sayısı da arttı. EYT düzenlemesi 8 Eylül 1999 öncesini kapsıyordu. Ancak 1999 sonrası sigortalı olanlar, EYT Yıkıl Payı kaçıranlar da şimdi hükümetten yeni bir düzenleme talep ediyor. Bu yeni düzenleme ile birlikte yaklaşık 1 milyon kişinin erken emekli olacağı tahmin ediliyor. EYT'yi kaçıranlar için yeni düzenleme müjdesini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin duruyordu. Artık kademeli emeklilik sistemi gelecek. Bu emeklilik sistemi ile birlikte de yaklaşık 1 milyon kişi erken emekli olma hakkına sahip olacak. Kademeli emeklilik kapsamı ile ilgili detaylar da paylaşıldı. 1999-2000 2002 2008 sigorta girişi olanlar yeni düzenleme ile birlikte 10 yıl sigortalılık süresini yani 3.600 prim gününü doldurmaları durumunda emekli olma hakkına sahip olacak peki erken emeklilik kimleri kapsıyor? Erken emeklilik son dakika detayları haberimizde…

EYT’Yİ KAÇIRANLARA BÜYÜK MÜJDE

EYT yasası ile emekli olamayan milyonlarca kişiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den duyuru geldi. EYT'yi kıl payı kaçıran ya da sigorta giriş tarihi nedeniyle yatak kapsamına girmeyen vatandaşlar içinde yeni düzenleme geliyor. EYT yasası ile emekli olamayanlara kademeli emeklilik sistemi ile emeklilik hakkı sağlanacak.

Yani EYT tutmayanlar bu yasa ile birlikte erken emeklilik şansına sahip olacak. Yeni düzenlemeye ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Ayrıca yasak kapsamında ev hanımlarına da erken emeklilik imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de düzenlemenin yeni detaylarını paylaştı. Bu düzenleme ile birlikte başta staj ve çıraklık mağdurları olmak üzere sigorta başlangıcı 1999 sonrası olan milyonlarca vatandaşa erken emeklilik şansı verilecek. Kademeli emeklilik sistemi ile beraber prim indirimi de uygulanacak. Ev hanımları ise isteğe bağlı sigortalı olarak erken emekli olma hakkına sahip olacak. Ev hanımlarının Sigorta primlerinin bir bölümü devlet tarafından karşılanacak.

PRİM İNDİRİMİ VE YAŞ İNDİRİMİ GELİYOR

Yeni emeklilik yasası ile birlikte milyonlarca kişiye prim indirimi ve yaş indirimi gelecek. Özellikle BAĞ-KUR'LU çalışanlar 9000 prim gün sayısı nedeniyle şikayetçi oluyordu. Alınan son bilgiye göre bağ-kurlular ve SSK’lılar arasındaki prim eşitlenecek. Yani artık BAĞ-KUR'LU esnaflar da 7200 günle emekli olma şansına sahip olacak. Aynı zamanda yeni düzenleme doğrultusunda 10 yıl sigortalılık süresi olan ve 3600 günü taşıyanlar içinde 50 yaş altı emeklilik mümkün hale gelecek.

Kaynak:tum-haberler.com

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum