Emeklilere Müjde! En düşük emekli maaşı 11 bin TL'ye çıkıyor: İşte detaylar..

Emeklilere Müjde! En düşük emekli maaşı 11 bin TL'ye çıkıyor: İşte detaylar..

Emeklilere Müjde! En düşük emekli maaşı 11 bin TL'ye çıkıyor: İşte detaylar..

Maaşlar ve İkramiyeler Hakkında Son Gelişmeler

Seçim vaatleri Cumhurbaşkanı adayları arasında dillendirilmeye devam edilirken asgari ücret, emekli maaşı ve memur maaşlarına ne kadar zam yapılacağı konusu tartışılmaya devam ediyor. Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş'tan gelen son açıklamalar ise en düşük emekli maaşın 11 bin TL'ye kadar yükseltilebileceğini belirtiyor.

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı seçildiğinde en düşük emekli maaşını asgari ücret seviyesine, asgari ücretin 15.000 TL seviyesine çıkarılacağını, emekli bayram ikramiyelerinin de 15.000 TL olacağını vadetmişti. Kurtuluş ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden seçilmesi ile en düşük emekli maaşının ve emekli bayram ikramiyelerinin ne kadar olabileceğine dair bilgiler paylaştı.

2023 Temmuz Ayı Emekli Maaşı Beklentileri

Bu önümüzdeki Temmuz ayında en düşük emekli maaşının 10 bin lira ile 11 bin lira arasında olabileceğine dikkat çeken Kurtuluş, emekli bayram ikramiyelerinin ne kadar olabileceğine dair şu açıklamalarda bulundu;

"Temmuz döneminde hem enflasyon, refah payı artışı hem de memurlara yapılan son yüzde 45'lik zammın diğer emekli ve asgari ücretli çalışanlara da yansıtılacağı Cumhurbaşkanımız tarafından beyan edildiği için en düşük maaşın da yüzde 45 oranında artırılacağı beklentisi kamuoyunda oluştu."

Bu beklentinin Temmuz döneminde karşılanacağına inandıklarını belirten Kurtuluş, "Böylelikle de asgari ücrete biraz daha yaklaşmış olacaktır." dedi.

Emeklilerin maaş artışlarının genellikle enflasyon oranı ile belirlendiğini ancak son dönemde yapılan artışların enflasyon farkı haricinde ciddi refah payı ödemelerini de içerdiğini belirten Kurtuluş, "Son memur maaş zammı ve kamu işçilerine yapılan zam kadar yani yüzde 45 oranında zammın emekliler için geçerli olacağı kanaatindeyim." dedi.

Emeklilere Müjde: Maaşlar En Az Yüzde 45 Artacak

Önümüzdeki Temmuz ayında en düşük emekli maaşının 10 bin TL ile 11 bin TL arasında olacağı belirtiliyor. Enflasyon, refah payı artışı ve memurlara yapılan son yüzde 45'lik zammın emekli ve asgari ücretli çalışanlara da yansıtılacağı ifade edildi. Bu, emeklilerin maaşlarının yüzde 45 oranında artacağı anlamına geliyor. Böylece emekli maaşları, asgari ücrete daha da yaklaşmış olacak.

Emeklilerin maaş artışları genellikle enflasyon oranı ile belirleniyor. Ancak son dönemde yapılan artışlar, enflasyon farkı haricinde ciddi refah payı ödemelerini de içeriyor. Son memur maaş zammı ve kamu işçilerine yapılan zam kadar olan yüzde 45 oranındaki artışın, emekliler için de geçerli olacağı düşünülüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.