Başkan Akgün’den Yeni Tip Koronavirüs (Kovid-19) ve Miraç Kandili Mesajı

Başkan Akgün’den Yeni Tip Koronavirüs (Kovid-19) ve Miraç Kandili Mesajı

Kamuajans.com – Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) “pandemi” diye ilan ettiği küresel düzeydeki salgını, yeni tip koronavirüs’ün (Kovid-19) yaydığı korku, endişenin yaşandığı bir süreci yaşarken, en az zararla, en az etkilenmişlikle kurtulmanın planları yapılmakta, oluşturulan bilim kurullarının, yüksel özverili çalışan sağlık personellerinin gayretlerinin devam ettiği bir süreç devam etmektedir.

Bu süreç kapsamında yayılımın kontrol altına alınabilmesi yönünde bir dizi tedbir alındı, alınmaya devam etmekte…

Bu tedbirler kapsamında;

1- Kendinizi karantinaya alın. Virüsle en geç temas edenler en şanslıları olacak

2- Hijyen. Olabildiğince temizliğe dikkat edin.

3- Meyve sebze yiyin.

4- Bağışıklığa iyi gelen sarımsak, kefir, yoğurt gibi besinler tüketin.

5- Bağışıklığa çok iyi gelen besin takviyeleri ve vitaminler alın. Örnek: beta glukanlar, c vitamini, çinko, kara mürver ekstresi vb.

6- Hareket edin ve evinizde spor yapın.

7- Sigarayı bırakın.

8- Bol su için.” Denilirken,

Tüm eğitim kurumlarında (İlk-Orta-Lise ve dengi okullar, üniversitelerde eğitime ara verilirken, her tür resmi-özel vb toplantı, etkinliklerin ertelendi…

Yine bu kapsamında, Cuma namazlarının kılınması, kandil gecelerinin idrakine dönük camilerin de kapalı tutulması gibi…

Yeni tip koronavirüs’ün (Kovid-19) yayılma endişesi nedeniyle alınan tedbirler ışığında Miraç kandilini camilerde idrak edemeyeceğiz.

Camilerde idrak edemeyecek oluşumuza kızmak, kırılmak yerine, Miraç Kandili Fırsat bilmekle idrak etmek gerek…

Miraç Kandili, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimizin, gecenin bir anında Mekke'deki Mescid-i Haram'dan Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya, oradan da göklere seyahat ettirildiği mübarek gecedir.

Nitekim Cenab-ı Hak Kur'an-ı Kerim'de;

"Kulu Muhammed'i bir gece Mescid-i Haram'dan kendisine bir kısım ayetlerimizi göstermek için, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa'ya götüren Allah'ın şanı yücedir. Doğrusu O, işitir ve görür."(1) buyurmuştur.

Peygamberimizin hayatı içinde önemli bir yeri olan Miraç, Allah'ın sevgili Resulünden başka hiç kimseye sunmadığı ilahi bir ihsandır.

Yüce Peygamberimiz için pek büyük şan ve şerefle dolu olan Miraç mucizesi, biz Müslümanlar için de ilahî rahmetler ve lütuflarla doludur.

Böyle müstesna bir gece vesilesiyle sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'e vahyedilen, insanlığı mutluluğa götürecek prensipleri de hatırlamak lazımdır. Çünkü Kur'an-ı Kerim'de Miracın ruhi hallerinden söz edilirken: "Allah kuluna vahyedeceğini etti"(2) buyrulmaktadır.

Bu vahyedilen hakikatler;

"Allah'a ortak koşulmayacak, yalnız O'na kulluk edilecek ve yalnız O'ndan yardım istenecektir. Anne ve babaya hürmet edilecek, onların duaları alınacaktır. Zinaya yaklaşılmayacaktır. Haksız olarak kimsenin canına kıyılmayacaktır. Yetimlere iyi muamele edilecektir. Ölçü ve tartıda doğruluk üzere olunacaktır. Bilmediğimiz bir şeyin ardından körü körüne gidilmeyecek, şuurlu hareket edilecektir. Yeryüzünde kibir ve gurur taslayarak yürünmeyecektir." prensiplerdir.

Miraç gecesi böyle mübarek bir gecedir. Bu geceyi nefsimiz dahilinde, aile olduğumuz idrakinde, evlerimizi mescit ederek/edinerek, ihya ederken bu gecede vahyedilen üstün gerçeklere kulak vermeli; Yalnız Yüce Mevla'ya kulluk etmeli, O'na hiç bir şeyi ortak koşmamalıyız.

Miraç gecesi, ulvî bir gecedir.

Halde bu mübarek geceyi gaflet içerisinde geçirmemeli ibadetle Allah'a karşı şükran borçlarımızı ödemeliyiz; namaz kılmalı, Kur'an okumalı ve Allah'tan af ve bağışlanma dilemeliyiz.

Çoluk çocuğumuza bu gecenin anlam ve önemini öğretmeliyiz.

Çevremizdeki yoksullara ve kimsesiz çocuklara yardım ellerimizi uzatmalıyız.

Annemizi, babamızı ve büyüklerimizi ziyaret edip ellerini öpmeli, dualarını almalıyız.

Ebediyete intikal etmiş olanlarımızı rahmetle anarak ruhlarını şad etmeliyiz.

Dostlarımızla tebrikleşmeli, sevgi ve saygı merkezinde duygularımızı perçinlemeliyiz.

Kandilleri birer fırsat bilmeli, bu müstesna zaman dilimlerinde Allah'a daha da yakın olmaya çalışılmalıdır. Bilelim ki, Allah'a yakınlık, O'nun emirlerini yerine getirmek, yasak ettiği şeylerden kaçınmakla mümkündür. Şahsım ve Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu adına, gönül aydınlığımız olan Miraç Kandilimiz mübarek olsun diliyorum.

(1) İsra Suresi

(2) Necm SuresiMetin AKGÜN

Maarif Müfettişi

Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

--

Metin AKGÜN

Maarif Müfettişi

Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Başkanı 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.