Bakan Bozdağ açıkladı: Kira artışı ile ilgili taslak kanun teklifi tamamlandı. Detaylar...

Bakan Bozdağ açıkladı: Kira artışı ile ilgili taslak kanun teklifi tamamlandı. Detaylar...

Bakan Bozdağ açıkladı: Kira artışı ile ilgili taslak kanun teklifi tamamlandı. Detaylar...

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kira artışı düzenlemesiyle ilgili olarak TBMM'ye sunulacak olan taslak kanun teklifi çalışmasının tamamlandığını açıkladı. Bozdağ, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, seçimlerin ardından taslak kanun teklifini AK Parti grubuna ve parlamentoya ileteceklerini belirtti. Kanunun yasalaşma sürecinin ardından kira artışlarıyla ilgili düzenlemelerin gerçekleştirileceğini ifade etti.

Bakan Bozdağ, Şanlıurfa'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kira artışıyla ilgili talimatı olduğunu hatırlattı. Adalet Bakanlığı olarak gerekli tedbirleri almak için hazırlıklarını tamamladıklarını dile getiren Bozdağ, taslak kanun teklifinin tamamlandığını ve parlamento faaliyete geçtikten sonra hızla adımlarını atacaklarını söyledi. Ayrıca, kira ihtilaflarının mahkemeye gitmeden arabuluculuk yoluyla çözülmesini sağlayan düzenlemenin yürürlükte olduğunu ve bu değişikliğin olumlu sonuçlar vereceğini belirtti.

Bozdağ, fahiş kira artışlarına karşı vatandaşları korumayı ve aynı zamanda mülk sahiplerinin haklarını koruyarak dengeli bir adım atmayı hedeflediklerini dile getirdi. Temmuz ayında sona erecek olan kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan düzenlemenin bir yaptırımı olmadığına dikkat çeken Bozdağ, bu konuyla ilgili yeni bir yaptırım düzenlemesi getireceklerini belirtti. Bakan, yasanın yürürlüğe girmesinin ardından kamuoyunda bir rahatlama olup olmayacağına ilişkin soruya ise bu durumun yasanın hayata geçmesiyle birlikte görülebileceğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.