Hava Durumu

YÖK' ten yeni yazı! Uzman öğretmenlikte, hangi eğitim fakülteleri yüksek lisans yapmış sayılır?

20.04.2016 tarih ve 29690 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği'nin 16. maddesine göre "hazırlık sınıfları hariç, on yarıyıl süreli lisans eğitimi alanlar" yüksek lisans derecesine sahip sayılmaktadır.

Haber Giriş Tarihi: 20.04.2022 11:49
Haber Güncellenme Tarihi: 20.04.2022 12:49
https://www.kamuajans.com/
YÖK' ten yeni yazı! Uzman öğretmenlikte, hangi eğitim fakülteleri yüksek lisans yapmış sayılır?

Uzman öğretmenlik başvurularında hangi eğitim fakülteleri yüksek lisans yapmış sayılır?

Konuya dair Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının cevabında şu açıklama yer almıştır:

"Yükseköğretim kurumlarımız bünyesinde yer alan Eğitim Fakültesinin ortaöğretime öğretmen yetiştiren programlarında 1997-1998 eğitim-öğretim yılından 2013-2014 eğitim-öğretim yılında kayıt olan öğrenciler dahil olmak üzere uygulanan programların (Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Fizik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği, Biyoloji, Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, Felsefe Grubu Öğretmenliği, Coğrafya Öğretmenliği, Tarih Öğretmenliği) öğretim süresi 5 yıl (10 yarıyıl) olup, 20.04.2016 tarih ve 29690 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği'nin Madde16-(2) maddesinde "hazırlık sınıfları hariç, on yarıyıl süreli lisans eğitimi alanlar yüksek lisans derecesine sahip sayılmaktadır."

Lisans eğitimi sırasında Eğitim Fakültesinde görmüş olduğunuz hazırlık sınıfı hariç 10 yarıyıllık eğitim itibariyle yüksek lisans derecesine sahip sayıldığınız hususunda bilgilerinizi rica ederim."

Kaynak: MemurlarNet

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.