Hava Durumu

Çocuk İşçiliğiyle Mücadelede Şimdi Harekete Geçmeliyiz

COVID-19 sağlık pandemisi ve bunun sonucunda ortaya çıkan ekonomik ve iş gücü piyasası şoku, insanların yaşamları ve geçim kaynakları üzerinde büyük bir etki yarattı. Ne yazık ki, çocuklar sıklıkla ilk etkilenenler arasında.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 18:58
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 20:58
https://www.kamuajans.com/
Çocuk İşçiliğiyle Mücadelede Şimdi Harekete Geçmeliyiz

12 Haziran Çocuk İşçiliğiyle Mücadele günü dolayısıyla çeşitli sivil toplum kuruluşlarından açıklamalar geliyor. Konuyla ilgili UNİCEF sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla "Çocuk işçiliği, çocukların eğitimlerini tehlikeye atmakta, haklarını ve gelecekteki fırsatlarını kısıtlamakta ve nesiller arası yoksulluk ve #çocukişçiliği konusunda kısır döngülere yol açmaktadır. Çocuk işçiliğiyle mücadelede ŞİMDİ harekete geçmeliyiz." ifadelerini kullandı.

HAK-İŞ Konfederasyonu Yönetim Kurulu tarafından 12 Haziran Çocuk İşçiliğiyle Mücadele günü dolayısıyla yapılan açıklamada, “HAK-İŞ olarak, çocuk işçiliği ile mücadele çalışmalarına özel bir önem veriyoruz. Çocuk işçiliği sorununu çocuk hakları temelinde bir insan hakkı ihlali olarak değerlendiriyoruz. Çocuk işçiliği ile mücadele çalışmalarında sosyal koruma sistemlerini sosyal diyalog anlayışıyla güçlendirmeliyiz” denildi.

HAK-İŞ Yönetim Kurulu tarafından, 12 Haziran Çocuk İşçiliğiyle Mücadele günü dolayısıyla yapılan yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Çocuk işçiliği, Çocuğun Refahını ve Geleceğini Olumsuz Etkiliyor”

Dünyanın birçok yerinde çocuk işçiliği sorunu halen devam etmektedir. Çocuk işçiliği yüzünden, çocuklar eğitimden mahrum bırakılmakta, sağlıkları bozulmakta ve bütün yaşamları olumsuz yönde etkilenmektedir. Çocuk işçiliği sosyal, fiziksel, psikolojik ve toplumsal boyutları olan ve bu boyutlarda çocuğun istismarına yol açan önemli bir sorundur. Çocuğun refahını ve geleceğini olumsuz etkileyen bu sorunun çözümü için toplumun tüm kesimleri birlikte mücadele etmelidir. 

"2021 Yılının “Çocuk İşçiliği İle Uluslararası Mücadele Yılı” Olarak İlan Edilmesini Memnuniyetle Karşıladık”

Birleşmiş Milletler, 2021 yılını ‘Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Uluslararası Yılı’ ilan etmiştir. Bu kapsamda, ILO Türkiye Ofisi tarafından geliştirilen program ile küresel düzeyde başlatılan bu çağrı hareketinin ulusal düzeyde desteklenmesi hedeflenmektedir. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak Birleşmiş Milletlerin kararını memnuniyetle karşılıyor, bu mücadele sürecine katkı ve destek sunacağımızı ifade ediyoruz.

Çocuk İşçiliği İnsan Hakları İhlalidir

12 Haziran Çocuk İşçiliğiyle Mücadele günü dolayısıyla bir bildiri yayımlayan EĞİTİM SEN şu açıklamalarda bulundu :

Covid-19 salgını ise yaşanan sorunları derinleştirmiştir. Artan işsizlik ve derinleşen ekonomik krizle birlikte çocukların eğitim kurumlarından uzaklaşması ele alındığında çocuk işçiliğinin dünya genelindeki artışına paralel bir gerçekle karşılaşmak kaçınılmazdır.

Çocuk işçiliği her şeyden önce bir insan hakları ihlali olarak görülmek zorundadır. Kendi seçimleri olmaksızın, zorla veya zorunlu olarak çalışan çocuklar, en temel hakları olan çocukluklarını yaşama, sağlıklı beslenme, eğitim hakkından yararlanma ve geleceğe hazırlanma haklarından mahrum bırakılmaktadır. Türkiye’de çocuk işçiliği konusunda bir kısır döngü söz konusudur. Çocukların eğitim hakkından yararlanamaması çocuk işçiliği doğurmakta, ailelerin düşük gelirli olması yoksulluğu arttırmakta, yoksulluk da çocuk işçiliğini yeniden doğurmaktadır. Çocuk işçiliğine yönelik kalıcı çözüm üretilmediği sürece yaşanan kısır döngünün büyüyerek sürmesi kaçınılmazdır.

Eğitim Sen olarak önerilerimiz;

Çocuk işçiliği ile mücadelede yapılması gereken ilk iş, çocuk işçiliğini acil çözülmesi gereken bir sorun kabul etmek ve somut bir eylem planı hazırlamaktır.

ILO’nun da tavsiye ettiği gibi önce kısa dönemde, kabul edilemez istihdam biçimlerinde çalışan çocuklara (kölelik, uyuşturucu ticareti vs.), ağır ve tehlikeli işlerde çalışanlara (maden ve taş ocaklara vs.) ve en korumasız gruplara (12 yaşın altındakiler ve kız çocukları) ulaşılmalıdır. Ayrıca bu dönemde, çalışan çocuk işçilerin çalışmaktan alıkonulana kadar iş yerinde korunması da sağlanmalıdır.

Eğitim ve okulun çocuk işçiliğini sona erdirmek açısından da en etkili araç olduğu açıktır. Eğitim çağındaki çocukların çalıştırılması yasaklanmalı, çocukları çalışmaya iten nedenler ortadan kaldırılmalıdır.

Çocuk işçiliği ile mücadelede, yoksul ailelerin çocuklarını çalışma hayatından alıkoyup okula gönderilebilmesi için, bu ailelere yönelik ekonomik ve sosyal destek politikaları hayata geçirilmelidir.

Çocuk işçiliğinin en önemli nedenlerinden olan yoksulluğu ortadan kaldırıcı, ailelerin ve toplumun ekonomik sorunlarına çözüm üreten politikalar oluşturulmalı ve uygulanmalıdır.

Orta ve uzun dönemde ise çocuk işçiliğinin tüm boyutları ile sona ermesi konusunda somut politikalar oluşturulmalı ve mümkün olan en kısa süre içinde uygulanmalıdır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.