Türkiye, yenilenebilir enerji ve su verimliliği projeleri için Dünya Bankası'yla anlaşma imzaladı! İşte detaylar!

Türkiye, yenilenebilir enerji ve su verimliliği projeleri için Dünya Bankası'yla anlaşma imzaladı! İşte detaylar!

Türkiye, Kamuda ve Belediyelerde Yenilenebilir Enerji Projesi ve Su Döngüselliği ve Verimliliğinin Artırılması Projesi dahilinde, Dünya Bankasıyla anlaşma imzaladı! Türkiye’ye yeni projelerine finans desteği Dünya Bankası’ndan geldi.

Finansman kaynağı konusunda Dünya Bankasının önemli bir paydaş olduğunu dile getiren Bakanlık, Yenilebilir enerji projesi ve Su Döngüselliği ve Verimliliğinin Artırılması Projesinin Türkiye katkısı ile ilgili açıklama yaparak kamuoyuna duyurdu. Yeni projeler ile ilgili tüm detaylar işte sizlerle...

Türkiye, Dünya Bankasıyla anlaşma imzaladı!

Türkiye, Kamuda ve Belediyelerde Yenilenebilir Enerji Projesi ve Su Döngüselliği ve Verimliliğinin Artırılması Projesi dahilinde, Dünya Bankasıyla anlaşma imzaladı! Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, cari açık ve dışa bağımlılığın en aza indirgemek adına yenilenebilir enerji yatırımlarının ve aynı zamanda da üretimde verimliliğin artırmak adına, finansman desteği ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

Ynilenebilir enerji yatırımları yayılması ilk 10 yıla değil de 3 yılda yayılmadı gibi bir durumda cari açık ve dışa bağımlılığın azalacağını ifade eden Şimşek, Kamuda ve Belediyelerde Yenilenebilir Enerji Projesi ve Su Döngüselliği ve Verimliliğinin Artırılması Projesi dahilinde, en önemli finansman kaynağının Dünya Bankasının olduğunu dile getirdi.

Dünya Bankası Türkiye’ye 895.7 milyon euroluk finansman desteği sağlıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve İller Bankası AŞ tarafından yönetilecek Kamuda ve Belediyelerde Yenilenebilir Enerji Projesi doğrultusunda Dünya Bankasından 500 milyon euro tutarında finansman desteği sağlandığı bilgisi verilirken, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve İller Bankası AŞ tarafından yürütülecek Su Döngüselliği ve Verimliliğinin Artırılması Projesi dahilinde ise Dünya Bankası ile 395,75 milyon euro tutarında anlaşma imzaladığı bilgisi verildi. Bu durumda da Dünya Bankası ile yapılan anlaşmanın toplam tutarı 895,7 milyon Euro’luk bir anlaşma imzalanmış oldu.

Şimşek, kredi anlaşması dahilinde Bu kredilerin 570,75 milyon euro tahsisli, 325 milyon euro ise Hazine garantili olacağına dikkat çekerek, Dünya Bankası’nın Türkiye için 35 milyar dolarlık mali paket sağlayacağını dile getirdi. Şimşek ayrıca şu açıklamayı yaptı; bankayla yeni anlaşma ile birlikte yaklaşık 3,2 milyar dolara ulaştığı bilgisi verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.