Noterler İçin Yeni Dönem! Hafta Sonları Hizmet Verecekler

Kamuajans.com – Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Vatandaşlarımız cumartesi notere gidebilecek, pazar notere gidebilecek. Nöbetçi eczane gibi nöbetçi noterlikte işlemini yapacak, tespitini yapacak, vekaletini verecek, sözleşmesini yapacak." dedi.

GÜNCEL 31.01.2019, 21:28 31.01.2019, 21:30
Noterler İçin Yeni Dönem! Hafta Sonları Hizmet Verecekler
Gül, TRT Haber televizyonundaki canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Cemal Kaşıkçı cinayetindeki son duruma ilişkin soru üzerine Gül, cesedin nerede olduğunun hala belirlenemediğine dikkati çekerek cinayetin tüm failleri ve azmettirenleri ortaya çıkıncaya kadar Türkiye'nin bu konudaki mücadelesini sürdüreceğini belirtti.

Gül, Türkiye'nin cinayetle ilgili yargılama yetkisinin olduğunu vurgulayarak "Türkiye'de işlenen bir suç, Türk yargı mercileri tarafından soruşturulur ve savcılık makamı takdir ettiği zaman, verileri değerlendirdiği zaman, dava açma hususunu takdir eder. Dolayısıyla Türkiye yetkilidir." ifadelerini kullandı.

- "Yargıda Hedef Süre" uygulaması

Bakan Gül, "Yargıda Hedef Süre" uygulaması hakkındaki soru üzerine, vatandaşların yargıya yönelik beklentileri üzerine uygulamanın hayata geçirildiğini kaydetti.

Davaların gecikmesinin nedenleri ve makul sürelerinin ne olduğu konusunda Bakanlığın uzun yıllar çalıştığını söyleyen Gül, bu kapsamda yüzlerce soruşturma türüyle ilgili hedef sürelerin belirlendiğini belirtti.

Gül, "Yargıda Hedef Süre" uygulamasıyla davaların uzamasının nedenlerini gözler önüne seren bir sistemin oluşturulmasının da amaçlandığını bildirdi.

Bilirkişilere yönelik düzenlemelerin neler içerdiğine ilişkin soru üzerine Gül, duruşmalarda, bilirkişi raporlarında yaşanan gecikmelerin önüne geçmek için birtakım uygulamaları hayatı geçirdiklerini dile getirdi.

Abdulhamit Gül, 18 Ocak'ta hayata geçirilen uygulamayla bilirkişilerin kendi raporlarını mahkemeye vermeden yeni dosya alamayacaklarına işaret etti.

- "FETÖ'cüler yargıya güveni yerlere düşürdü"

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında "Güven veren adalet" sloganıyla önemli adımların atılacağına dikkati çeken Gül, "Yargı içine nüfuz etmiş FETÖ'cüler yargıya güveni yerlere düşürdü. Kendisi gibi düşünmeyen, öteki olan herkese, askeri hiyerarşiyi bile, yargıyı ele geçirerek ülkeyi yönetme çabası ve ajandası vardı. Bu yargıya güveni çok azalttı." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Gül, yargıdaki FETÖ'cüler ile mücadelenin sürdüğüne işaret ederek "Genel itibarıyla bu konuda çok önemli aşamalar katedildi. Milletimizin, yargıya güveninin her geçen gün artacağı bir ortamı, yargı iklimini hep beraber inşa etmek istiyoruz." diye konuştu.

- "Nöbetçi noterlik uygulamasına çalışıyoruz"

Bakan Gül, vatandaşlara sunulan adalet hizmetlerinde noterlerin önemli bir kapı durumunda olduğunun altını çizerek yakın zamanda açıklayacakları Yargı Reform Belgesi'nde nöbetçi noterlik uygulamasının yer alacağını anlattı.

Söz konusu uygulamanın, noterdeki işlemlerin hafta sonları da yapılabilmesine olanak sağlayacağını vurgulayan Gül, şöyle konuştu:

"Vatandaşlarımız cumartesi notere gidebilecek, pazar notere gidebilecek. Nöbetçi eczane gibi nöbetçi noterlikte işlemini yapacak, tespitini yapacak, vekaletini verecek, sözleşmesini yapacak. Ticari, ekonomik, bireysel hayatta, araç alacak, satacak, ev alacak... Ne yapacaksa, bu anlamda hayatı kolaylaştıran iş ve işlemleri geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu konuda hazırlıklarımızı noterlerimizle birlikte yapıyoruz. Çok yakın zamanda bu ve benzeri, yargının güçlenmesini sağlayacak, hakim savcılarımızın teminatını, bağımsızlığını, tarafsızlığını, avukatlarımızın savunma hakkını daha da güçlendirecek, vatandaşlarımızın hak arama yollarını daha da artıracak, hızlandıracak, adalete erişimi daha da güçlendirecek, yargıya güveni artıracak hedeflerimizi kamuoyuyla yakın zamanda paylaşacağız."

- "Arabuluculuk, ticari hayatın hızlanmasına büyük katkı sağlayacak"

Gül, arabuluculuk uygulamasının 1 Ocak itibarıyla birinci yılını doldurduğunu söyledi.

Ticari davalarda da 1 Ocak itibarıyla dava açmadan önce arabuluculuğu zorunlu olarak getirdiklerini belirten Gül, bu uygulamanın, ticari hayatın hızlanmasına çok büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

Arabuluculuğu aile uyuşmazlıklarında da uygulamayı düşündüklerini, bunu yargı reformunda da kamuoyuyla paylaşacakları bilgisini veren Gül, şöyle devam etti:

"Aile uyuşmazlıklarında da istinaf, Yargıtay uzadıkça taraflar birbirini daha fazla yoruyor, örseliyor. Kadın, erkek ve asıl önemlisi arada çocuk örseleniyor. Biz bu konuyla ilgili yine mahkeme içi arabuluculuğu kamuoyunun tartışmasına sunduk, yargı reformunda da bunları tartışacağız. Kamu düzenine ilişkin olanlar hariç olmak üzere bir konuyu arabulucu marifetiyle mahkemede iki taraf birbirini örselemeden bir an önce sonuçlanabilir mi aile taraflar, bu konu da çalışma kapsamımız içerisinde. Yine ayrıca tüketicilere de çalışıyoruz."

Abdulhamit Gül, çocukların icra yoluyla alınması konusuna değinerek hükümet olarak yaklaşık 1 yıldır bu konunun üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Çocuğun bir mal gibi icraya konu olmasını istemediklerini vurgulayan Gül, "Maliye Bakanımızla da görüştük, bu konuda mutabık kalındı. Çocuğunu göremeyen diğer taraf icraya gidiyor para yatırıyor, bundan parası alınmayacak, icraya konu olmayacak." diye konuştu.

Bakan Gül, çocuğun üstün yararını koruyacak şekilde bu çalışmaları son haline getirdiklerini, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile de görüştüklerini belirterek temel yaklaşımlarının, çocuğu icra konusu olmaktan çıkarmak olduğunu kaydetti.

- "İnsan hakları eylem planını güncellemeyi hedefliyoruz"

İnsan hakları ve özgürlükler noktasında Batı medyasının Türkiye'yi eleştirmesi konusuna değinen Gül, bunun, Türkiye'yi çok haksız şekilde töhmet altında bırakılan bir durum olduğunu söyledi.

Gül, Türkiye'nin bu konuda uluslararası camiada algısının sürekli olumsuz olmasına yönelik bilinçli dezenformasyon yapıldığını ifade ederek Türkiye'nin 15 Temmuz'da demokrasisine, insan haklarına ve anayasaya sahip çıkan bir kahramanlığı ortaya koyduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin FETÖ, PKK ve DEAŞ'a karşı mücadelesini hukuk çerçevesinde verdiğini söyleyen Gül, teröristlerle mücadelede Türkiye'nin yalnız bırakıldığına dikkat çekti.

Terörle mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdüreceklerini vurgulayan Gül, gelecek dönemde insan hakları ve demokrasiyi daha da güçlendirici adımlar atacaklarını, bu çerçevede insan hakları eylem planını da güncellemeyi hedeflediklerini anlattı.

Bakan Gül, Türk milletinin büyük bir fedakarlıkla sığınmacılarla ekmeğini paylaştığına işaret ederek "Türkiye bunu yaparken, Akdeniz'de botlarla bir başka ülkeye sığınmak isteyen mültecilerin botlarını Avrupa ülkelerinden görevliler batırarak onları ölüme terk ediyor. İnsan haklarından konuşulacaksa önce dönüp aynaya bakıp utanmaları lazım. Elleri kanlı bir yaklaşımla Türkiye'ye insan hakları dersi veremezler." ifadesini kullandı.

Gül, yerel seçimlerde milletin Cumhur İttifakı'na en güçlü desteği vereceğini, diğer ittifakların hiçbir başarıya ulaşamayacağını düşündüğünü dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın güneyde terör koridoruna asla izin verilmeyeceğiyle ilgili sözüne atıfta bulunan Bakan Gül, Türkiye'nin bu konuyla ilgili kararlılığını bir kez daha bütün dünyaya vurguladığını söyledi.

Gül, 15 Temmuz öncesinden itibaren ABD'den FETÖ elebaşının iadesinin çok ciddi anlamda talep edildiğini, çıkan tüm delillerin de muhatap devlete iletildiğini hatırlattı.

Bu konularla ilgili çalışma gruplarında yakın zamanda yine bir araya gelindiğini aktaran Gül, şöyle devam etti:

"Olumlu, somut bir gelişme katedilmesini bekliyoruz. Çünkü hem uluslararası sözleşme hem hukukun gereği bu terör örgütünün elebaşının, talep eden ülkeye iadesi. Gereken bu. Bu konuyla alakalı yargı mercilerinin talepleri olmasına rağmen, iade taleplerimiz şu ana kadar karşılanmamış. Ama Türkiye, hukuka bağlı bir ülke olarak, bir başka ülkenin başına böyle bir şey gelse, parlamentosu bombalansa, devlet başkanına suikast girişimi olsa, insanı öldürülse, bizim ülkeye sığınan birisi olsa biz o ülkeye anında iade ederdik, hukukun gereği budur.

Biz aynı şeyi ABD'den de bekliyoruz. 251 insanımız şehit olmuş, Türkiye'de demokrasiyi ortadan kaldırmaya çalışılmış, seçilmiş Cumhurbaşkanına suikast girişiminde bulunulmuş, bunu koruyan ülke elbette hukuktan bahsedemez. Biz bu çerçevede tüm bu mücadelemizi sürdürüyoruz ve sonunda bu Türkiye Cumhuriyeti'nin bu taleplerinin yerine geleceğine inanıyoruz. Beklentimiz de bu iadenin gerçekleşmesidir." 
Yorumlar (0)
11
orta şiddetli yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Gaziantep FK 33 51
7. Hatayspor 33 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 33 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 30 58
4. İstanbulspor 31 57
5. Altay 30 54
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 30 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23